Z lásky k této ženě vyrostla v argentinské pampě obří lesní kytara.

Z lásky k této ženě vyrostla v argentinské pampě obří lesní kytara. | zdroj: pixelizam.com


Muž vysázel les ve tvaru kytary na počest své zemřelé ženy

TÉMATA: příroda | les | design | vztahy

user-avatar

Markéta Oderská

27. 02. 2015 | 07:45

Říká se, že láska může hory přenášet, ale mohlo by se rovněž dodat, že dokáže sázet celé lesy. Důkazem je unikátní les ve tvaru obří kytary nacházející se v úrodném kraji La Pampa v Argentině. Před třiceti lety ho zde vysadil na počest své zesnulé ženy dnes 71letý argentinský farmář.

Když piloti letí nad monotónní zemědělskou krajinou a z obdélníkových polí a políček se náhle vynoří zelenomodrý obrazec v podobě kytary, div jim nevypadnou oči z důlků. Kytarový les je přes kilometr dlouhý a tvoří jej sedm tisíc cypřišů a eukalyptů. Jeho gigantické rozměry i neobvyklý tvar však nejsou tím jediným, co člověka uchvátí. Neméně zajímavý a vskutku dojemný je příběh, který se s tímto lesem pojí.

Les vlastníma rukama vysázel dnes 71letý farmář Pedro Martin Ureta. V mládí býval bohémem, cestoval po Evropě a kamarádil se s umělci a revolucionáři. Když se na konci šedesátých let vrátil z cest domů, zamiloval se tehdy 28letý Pedro do teprve 17leté Graciely Yraizoz. Místní farář se zprvu vzpíral tento mladý pár oddat, neboť nevěřil, že by se Pedro opravdu usadil a zůstal své ženě po celý život věrný. Jenže opak se stal pravdou. Manželství těch dvou bylo šťastné, bohužel však krátké.

Graciela byla nejenom půvabná, ale i velmi pracovitá. Svému muži ve všem pomáhala, dohlížela na práci na poli, tkala na velkém tkalcovském stavu, prodávala oděvy a kromě toho se starala o jejich čtyři děti. Když jednoho dne cestovala letadlem nad argentinskou pampou, všimla si farmy, která z výšky vypadala tak trochu jako nádoba na dojení mléka. Hned ji napadlo, že by jejich farma mohla mít tvar kytary. Tento hudební nástroj totiž Graciela milovala. Když se svěřila se svým nápadem manželovi, řekl jí: „Teď na to není čas, probereme to někdy jindy.“

Jenže žádné „jindy“ už nebylo. 25letá Graciela v roce 1977 náhle zkolabovala. Postihla ji mozková aneurysma a praskla jí výduť na tepně mozku s následným krvácením, jemuž mladá žena, která čekala páté dítě, záhy podlehla. Život Pedra se rázem změnil. Zpomalil, začal víc přemýšlet a číst, zajímat se o budhismus. A taky litovat. Litovat, že své ženě nesplnil její přání. Rozhodl se to napravit.

Kytaru do krajiny nezakomponoval zkušený krajinný architekt, ale obyčejný farmář Pedro Martin Ureta.

Svůj nápad o vytvoření obrazce kytary v krajině nejprve konzultoval s krajinnými architekty, ale uvedl je tím leda tak do rozpaků. Nakonec se do toho pustil sám. „Prostě dáte kytaru před sebe a začnete ji měřit a studovat její proporce,“ prozradil svůj postup.

Les pak sázela celá jeho rodina, tedy on a všechny jeho čtyři děti. Mnohem těžší však bylo udržet mladé stromky při životě, když si plno zajíců a divokých morčat na ně brousilo své zoubky. „Musel jsem sázet a znovu sázet, až jsem to to už skoro vzdal,“ přiznal se Pedro. Nakonec dostal spásný nápad a mladé stromky obalil pletivem sesbíraným z kovošrotu.

„Jeho kytara je neobyčejným příkladem takzvaného land artu,“ pochválila Pedrovu práci generální ředitelka Americké společnosti pro krajinnou architekturu Nancy Sommerville. Pokud se Pedrova zesnulá žena na vysněnou kytaru dívá z nebe, jistě má také radost. Sám Pedro své umělecké dílo z výšky nikdy nespatřil, prohlížel si ho jen na fotografiích. Má totiž z létání v letadle od dětství strach.

Lidem v letadle se naskýtá úchvatný pohled na Pedrovu kytaru.

 

user-avatar

Markéta Oderská

27. 02. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu