válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž trpí vzácnou poruchou. Nedokáže vidět čísla

Muž trpí vzácnou poruchou. Nedokáže vidět čísla
Zdroj: Unsplash

Vědce zaujal příběh muže, který nedokáže vidět konkrétní čísla. Na jeho případu se dozvěděli nové poznatky o lidském vnímání.

Simona Knotkova 16. listopadu 2020

Šedesátiletý muž, uváděný ve studii pod písmeny RFS, pracoval většinu svého života jako inženýr. V roce 2010 se u něj objevila vzácná porucha mozku, která se projevovala bolestmi hlavy, poruchami zraku a zapomnětlivostí. Aby toho nebylo málo, RFS si povšiml, že nedokáže vidět, psát nebo vyslovovat číslice od dvou do devíti. Pokaždé když tyto číslovky uviděl, v mozku mu naskočily abstraktní vzorce, které mu znemožňovaly číslo správně vnímat.

Thumbnail # Nové neurony se v mozku tvoří dokonce i po osmdesátce, zjistili vědci
Mohlo by Vás zajímat:

Nové neurony se v mozku tvoří dokonce i po osmdesátce, zjistili vědci

Na fotografii pořízené během studie (viz galerie) můžeme vidět, jak to v praxi vypadá. Muži je na notebooku ukázána osmička, kterou má nakreslit na papír. Namísto ní ale namaluje nesmyslnou čmáranici. Zajímavostí je, že jednička a nula, stejně jako písmena a symboly, mu problém nedělají.

„Pro RFS byla tato komplikace frustrující. Je to velmi odolný a chytrý muž, který byl schopný přijmout alternativy a na svůj ‚číselný problém‘ se adaptoval celkem dobře. Zpočátku pro něj bylo těžké přesvědčit některé doktory, aby ho brali vážně, takže doufá, že naše studie ukáže lidem, že i velmi neobvyklé deficity mohou mít vědecké vysvětlení,“ uvedla vedoucí studie Teresa Schubert z Laboratoře kognitivní neuropsychologie na Harvardově univerzitě.

Co je na celém případu nejzvláštnější – podle mozkových vln zachycených na EEG muž obrazy viděl, ale nebyl si jich vědom. Badatelé mu ukázali číslice, na kterých byly lidské tváře. I když muž obličeje nedokázal identifikovat, podle aktivity svého mozku je vnímal. Podobně dopadl i test se slovy na číslicích. To odporuje faktu, že naše vizuální vědomí je odrazem neuronové aktivity. Zjednodušeně řečeno – i když něco vidíme, nemusíme o tom vědět.

Thumbnail # Zapomínáte často? Váš mozek jenom funguje tak, jak má
Mohlo by Vás zajímat:

Zapomínáte často? Váš mozek jenom funguje tak, jak má

„Existují minimálně dva kroky, k nimž musí dojít, abyste si byli vědomi, že něco vidíte: váš mozek to musí zaznamenat a následně zpracovat, a tak dopravit k vašemu vnímání. U RFS chybí druhý proces, když vidí číslice. Klíčovým je v této studii pochopení toho, co vypadá jako paradox. Jak může RFS vidět číslice (a jenom číslice) jako čmáranice? Samozřejmě, pokud jeho mozek viděl číslice, tak by je měl poznat. Zjistili jsme ale, že skutečnost, že váš mozek něco zaznamenává, nestačí k tomu, abyste to i viděli,“ vysvětluje Schubert.

Celá studie vyšla v žurnálu Proceedings of the National Academy of Science.

Další články

Zavří­t reklamu