válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž trpí vzácnou formou diabetu. Denně musí vypít 20 litrů tekutin

Muž trpí vzácnou formou diabetu. Denně musí vypít 20 litrů tekutin
Zdroj: odditycentral.com

Pětatřicetiletý muž z německého Bielefeldu musí denně vypít minimálně dvacet litrů tekutin, jinak mu hrozí smrt dehydratací. Trpí vzácným diabetem insipidem.

Simona Knotkova 8. prosince 2017

Nemoc, česky nazývaná též jako úplavice močová, vzniká na podkladě endokrinní či metabolické poruchy. Postižený organismus nevytváří dostatek antidiuretického hormonu a není schopen správně hospodařit s vodou, což způsobuje velkou žízeň a nadměrnou produkci moči. Kvůli svým příznakům bývá úplavice močová často zaměňovaná se známější cukrovkou. Jedná se však o dvě různé choroby.

Architekt Marc Wübbenhorst se s diabetem insipidem už narodil. Jako dítě byl plný elánu a snažil se vést normální život jako jeho kamarádi. Později se ale dostavila krize.

„Onemocnění mě tak vyčerpalo, že jsem v určitém bodě života upadl do deprese. Ztratil jsem zájem o hřiště, ztratil jsem zájem o malování, nechtěl jsem jít ani na lampiónový průvod,“ vypráví Wübbenhorst.

Jeho ledviny nedokážou tekutinu udržet a hned ji posílají dál. Následkem je, že muž nevydrží bez tekutiny více jak hodinu a na záchod chodí až padesátkrát denně. Aby žízeň uhasil, nestačí mu pouhá sklenice vody. Při nedostatečné hydrataci se u něj začínají dostavovat příznaky, které má běžný člověk zhruba po dvou až třech dnech bez pití.

Marcova denní dávka vody.

Marcova denní dávka vody.

„Jednou jsem jel z práce domů, ale vlak měl poruchu. Celkem krátká cesta se tak prodloužila a já zůstal bez vody déle, než jsem si plánoval. Když vlak dorazil do cílové stanice, byl jsem už dezorientovaný a zmatený. Naštěstí jsem narazil na blízkého přítele, který mi vodu okamžitě poskytl, a zachránil mi tak život,“ vzpomíná na jeden dramatický zážitek.

Vážná porucha mu brání v běžném životě a aktivity jako dlouhé cesty či některé sporty jsou pro něj nemyslitelné. Svůj pracovní i volný čas si vždy musí dopředu perfektně naplánovat, aby nezůstal dlouho bez tekutin. Ovlivněn je také jeho spánkový režim. Wübbenhorst se kvůli žízni a potřebě močit budí několikrát do noci a podle svých slov za celý svůj život nespal v kuse více jak dvě hodiny.

Neschopnost cestovat daleko a neustálý pobyt doma si tak muž aspoň nahrazuje činností v rodném městě. Aktivně se angažuje v místních projektech a letos například uspořádal dobročinný vánoční trh.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu