Carhenge se skládá z 39 automobilů, jde jinak o přesnou repliku anglické megalitické stavby.

Carhenge se skládá z 39 automobilů, jde jinak o přesnou repliku anglické megalitické stavby. | zdroj: thevintagenews.com


Muž stvořil Carhenge, přesnou kopii slavné stavby, ovšem ze starých aut

TÉMATA: auta | stonehenge | umění | usa | extra nápady

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 12. 2018 | 12:00

Stonehenge má mnoho replik po celém světě. Ta možná vůbec nejzajímavější se nachází u města Alliance v Nebrasce. Tam stojí do země zabořených nebo různě na sebe naskládaných 39 automobilů. Jejich tvůrce útvar pojmenoval Carhenge.

Autorem je jistý Jim Reinders, který své dílo vytvořil už v roce 1987. Nešlo mu ani tak o slávu, ale chtěl postavit důstojný pomník svému otci. Reinders je jinak experimentální umělec, který je známý používáním nevšedních materiálů a vystavováním zajímavých instalací.

Když jeho otec v roce 1982 zemřel, dostal nápad postavit mu pomník ve tvaru Stonehenge. Postupně v něm myšlenka uzrávala, že by bylo mnohem zajímavější udělat něco lepšího než nějakou kopii anglického Stonehenge. V roce 1987 se společně s dalšími členy rodiny pustil do stavby Carhenge.

Sehnal 39 automobilů a pick-upů, které rozmístil naprosto stejně jako dávní stavitelé Stonehenge své megality. Reinders Stonehenge dobře znal, nějaký čas žil v Anglii a stavbu několikrát podrobně studoval. Znal do detailu přesné rozmístění kamenů. 

Mezi automobily, které použil pro stavbu Carhenge, je sanitka, Cadillac z roku 1962, nebo pick-up.  Všechna vozidla jsou přetřena na šedou barvu, aby se co nejvíce podobala kamenům. Rodina Reindersů mezi nimi každý rok slaví slunovrat a popíjí šampaňské.

Trvalo ale pouhý rok, než se z Carhenge stala turistická atrakce. Přátelé vytvořili webové stránky a brzy se začali k podivné stavbě sjíždět lidé z celého okolí. Ročně se na výtvor přijede podívat na 60 tisíc lidí z celého světa. Výhodou je, že otevřeno je 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Carhenge zkrátka nikdy nemá zavřeno.

K místu se také sjíždějí další umělci, někteří z nich tu po sobě také zanechali umělecká díla v podobě soch dinosaurů nebo ještěrů. Podmínkou je, že jediný použitý materiál musí být automobil.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 12. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu