válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž stvořil Carhenge, přesnou kopii slavné stavby, ovšem ze starých aut

Muž stvořil Carhenge, přesnou kopii slavné stavby, ovšem ze starých aut
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Stonehenge má mnoho replik po celém světě. Ta možná vůbec nejzajímavější se nachází u města Alliance v Nebrasce. Tam stojí do země zabořených nebo různě na sebe naskládaných 39 automobilů. Jejich tvůrce útvar pojmenoval Carhenge.

Tomáš Chalupa 29. prosince 2018

Autorem je jistý Jim Reinders, který své dílo vytvořil už v roce 1987. Nešlo mu ani tak o slávu, ale chtěl postavit důstojný pomník svému otci. Reinders je jinak experimentální umělec, který je známý používáním nevšedních materiálů a vystavováním zajímavých instalací.

Když jeho otec v roce 1982 zemřel, dostal nápad postavit mu pomník ve tvaru Stonehenge. Postupně v něm myšlenka uzrávala, že by bylo mnohem zajímavější udělat něco lepšího než nějakou kopii anglického Stonehenge. V roce 1987 se společně s dalšími členy rodiny pustil do stavby Carhenge.

Sehnal 39 automobilů a pick-upů, které rozmístil naprosto stejně jako dávní stavitelé Stonehenge své megality. Reinders Stonehenge dobře znal, nějaký čas žil v Anglii a stavbu několikrát podrobně studoval. Znal do detailu přesné rozmístění kamenů.

Mezi automobily, které použil pro stavbu Carhenge, je sanitka, Cadillac z roku 1962, nebo pick-up. Všechna vozidla jsou přetřena na šedou barvu, aby se co nejvíce podobala kamenům. Rodina Reindersů mezi nimi každý rok slaví slunovrat a popíjí šampaňské.

Trvalo ale pouhý rok, než se z Carhenge stala turistická atrakce. Přátelé vytvořili webové stránky a brzy se začali k podivné stavbě sjíždět lidé z celého okolí. Ročně se na výtvor přijede podívat na 60 tisíc lidí z celého světa. Výhodou je, že otevřeno je 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Carhenge zkrátka nikdy nemá zavřeno.

K místu se také sjíždějí další umělci, někteří z nich tu po sobě také zanechali umělecká díla v podobě soch dinosaurů nebo ještěrů. Podmínkou je, že jediný použitý materiál musí být automobil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu