válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž studoval 16 let právo, aby mohl zažalovat firmu, která mu kontaminovala vesnici

Muž studoval 16 let právo, aby mohl zažalovat firmu, která mu kontaminovala vesnici
Zdroj: odditycentral.com

V roce 2001 byla pole farmářů ve vesnici Jü-šu-tchun čínské provincie Chej-lung-ťiang kontaminována toxickým odpadem z nedaleké továrny. Jeden z obyvatel následně studoval šestnáct let právo, aby společnost mohl zažalovat.

Simona Knotkova 1. července 2017

Byl večer lunárního nového roku, když Wang Enlin společně se sousedy zjistil, že jejich vesnice a okolní pole byla zamořena odpadním materiálem ze státní chemičky Qihua Group. Enlin psal ihned stížnost Úřadu pro pozemní zdroje v Cicikaru, ale pro nedostatek důkazů byla zamítnuta.

„Věděl jsem, že jsem v právu, ale nevěděl jsem, jaké zákony byly přesně porušeny, nebo jestli existovala možnost to nějak dokázat,“ říká dnes šedesátiletý muž.

Pole zamořená toxickým materiálem

Pole zamořená toxickým materiálem

Právníka si v té době nemohl nikdo z vesničanů dovolit a on viděl jen jediné řešení – právu se naučí sám a závod poté zažaluje.

Každý den začal trávit v knihkupectví, kde ho za úplatek v podobě kukuřic nechávali prodavači číst právnické knihy. Své vlastní si dovolit nemohl. Aby rozuměl odborným výrazům v textech, jeho pravidelným společníkem byl terminologický slovník.

Odpad byl vypuštěn i do nedalekého jezera, kde nyní už skoro nic nežije

Odpad byl vypuštěn i do nedalekého jezera, kde nyní už skoro nic nežije

Tak to dělal několik let, až si ho v roce 2007 všimla jedna čínská právní firma specializující se na případy s kontaminováním. Muži a jeho sousedům nabídla, že je bude zdarma zastupovat u soudu. Ten konečně začal v roce 2015 a pro houževnatého Wanga Enlina dopadl výborně – firma dostala nařízeno vesničany odškodnit ve výši 2,8 milionů korun. Bylo také zjištěno, že ročně vyvážela do okolí vesnice až 20 tisíc tun odpadu.

Qihua Group už stačila podat odvolání, ale ať dopadne jakkoliv, Enlin se rozhodně nevzdá. „Určitě vyhrajeme. A i kdyby ne, budeme pokračovat v boji,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu