Sam Ballard udělal životní chybu, díky které ochrnul a po osmi letech zemřel

Sam Ballard udělal životní chybu, díky které ochrnul a po osmi letech zemřel | zdroj: livescience.com


Muž snědl kvůli sázce šneka, ochrnul a po osmi letech zemřel

TÉMATA: nemoci | austrálie

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 11. 2018 | 08:30

Velmi tragicky skončila pro rugbistu Sama Ballardova jedna zahradní párty. Ta se konala v roce 2010 a Ballard popíjel s kamarády, když lehce ovíněn uzavřel bizarní sázku – sní živého šneka, který právě lezl kolem. Ballard sázku vyhrál a sliznatce spořádal. Následně ochrnul, utrpěl závažné poškození mozku a letos nakonec zemřel.

Paradoxně za smrt Ballarda vůbec nemůže šnek. Těch mohl Ballard sníst teoreticky kolik chtěl a maximálně by se mu udělalo špatně od žaludku. Ovšem společně se šnekem snědl také parazita s latinským názvem Angiostrongylus cantonensis, patřícího do rodiny škrkavek. Jde o parazita, který se hojně vyskytuje v krysích výkalech.

Nákaza tímto parazitem vede v některých případech k meningitidě, může se dostavit bolest hlavy, nespavost a další příznaky. Překvapivě prý má nemoc lepší průběh, když se vůbec neléčí a nechá se jí přirozený průběh. V některých případech má ale za následek těžké poškození nervové soustavy a s tím související možnost ochrnutí. A právě to se stalo nebohému Ballardovi. Ten se ještě stihl dostat do nemocnice, kde lékaři správně diagnostikovali příčinu nemoci, ale krátce na to upadl do kómatu trvajícího 420 dní. Když se z něj probral, byl od krku dolů ochrnutý, nemohl příliš dobře komunikovat a potřeboval neustálou péči.

Kolem Ballarda se pak strhl mediální poprask poté, co letos vláda Austrálie seškrtala na polovinu rozpočet na péči o takto postižené jedince. Tlak médií a veřejnosti nakonec vedl k tomu, že vláda vrátila rozpočet na původní výši, ale to Ballardovi už nepomohlo.

Vědci jsou si jistí, že nejlepší způsob, jak se infekci vyhnout, je nejíst šneky, rozhodně ne syrové nebo nedovařené. Lidé by měli také pořádně umýt veškerou zeleninu nebo ovoce, které přišlo do kontaktu se šneky, protože hrozí riziko, že by se mohli nakazit podobně jako Ballard.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 11. 2018 | 08:30

Zavří­t reklamu