"Život nepodrobený zkoumání nemá cenu žít," řekl před staletími Sokrates. Tohoto hesla se drží i španělský vědec. | zdroj: bbc.com


Muž si už deset let každý den píše deník. Zlepšil se mu díky tomu život

TÉMATA: deník | vzpomínky | život

user-avatar

Simona Knotková

9. 12. 2019 | 08:00

Morris Villarroel, vědec z Polytechnické univerzity v Madridu, odstartoval v únoru 2010 zajímavý experiment - začal si vést každodenní deníkové zápisky. Nyní se ohlíží zpět a přiznává, že deníky mu pozitivně ovlivnily kvalitu jeho života.

Nápad s deníkem přišel se čtyřicátými narozeninami. Morris Villarroel se rozhodl, že si po tomto životním milníku bude každý svůj den do podrobností zaznamenávat. V únoru tomu bude už deset let, co se deníkovému psaní poctivě věnuje. Deníky mu prý pomáhají žít život efektivněji a smysluplněji a pozitivně ovlivňují jeho mentální i fyzické zdraví.

"Dobré věci pomalu převažují nad těmi negativními. Všímáte si malých detailů a víte, jak je máte zlepšit. Vidím, že něco se mi přihodilo už v minulosti, a nyní se proto můžu zachovat lépe. Můžu si znovu procházet každým dnem a vidět každý detail každé hodiny, kterou jsem za těch deset let zažil. Taky mi přijde, že deset let, kterých uběhlo od mých čtyřicátých narozenin, uběhlo mnohem pomaleji," sdělil muž v rozhovoru s BBC.

Denní zápisky začínají noc předtím, kdy si muž naplánuje, co bude dalšího dne dělat. Přes den si většinou dělá zápisky každých patnáct až třicet minut a zaznamenává si každou podrobnost, jako třeba kde se zrovna nachází, kam a čím jede, s kým mluví nebo co dělá. Pořízená data si následně přepisuje do excelové tabulky.

I když to může vypadat, že Villarroel nedělá celé dny nic jiného než píše, ve skutečnosti prý psaním stráví v průměru cca hodinu denně. Za deset let zkompletoval už 307 zápisníků. Kromě řízení časového managementu a zefektivnění pracovního i volného času mu deníky pomáhají racionálně vyhodnocovat minulost a své činy.

"Když se stane něco špatného a já z toho viním sebe, pohled do deníku mi pomáhá dát věci do kontextu. Díky denním záznamům si často připomínám, že jsem udělal to nejlepší, co jsem v dané chvíli mohl."

Původně zamýšlel s experimentem skončit letos v únoru, ale pro velký úspěch je konec v nedohlednu. "Je to zvyk, který jsem si plně osvojil. Vím, že to zní asi trochu otřepaně, ale je to způsob, jak můžu žít svůj život intenzivněji," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

9. 12. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu