válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž si natrhl močový měchýř. Vypil příliš mnoho piva

Muž si natrhl močový měchýř. Vypil příliš mnoho piva
Zdroj: odditycentral.com

Kuriózní případ natrženého močového měchýře řešili lékaři v čínském Če-ťiangu. Na vině bylo příliš mnoho piv a tuhý spánek.

Simona Knotkova 11. července 2020

Čtyřicetiletý muž uváděný médii pod jménem Chu vypil za jednu noc deset kousků piv. Po příchodu domů usnul tvrdým opileckým spánkem. Na jednu věc ale před usnutím zapomněl – zajít si na malou. Celkově na ní prý nebyl dlouhých osmnáct hodin, což mohl podle lékařů způsobit právě vysoký stupeň opilosti, který utlumil jeho nervový systém a s ním spojené nutkání vymočit se.

Když se Chu na další den vzbudil, v oblasti břicha ucítil ostrou bolest. Přivolaná záchranka ho převezla do lidové nemocnice v Ču-ťi. Muž v té době už ani nebyl schopný ležet. Ve zdravotnickém zařízení podstoupil magnetickou rezonanci, která odhalila kuriózní důvod jeho trápení. Jeho měchýř byl na třech místech natržený. Rána na straně břišní dutiny dokonce způsobila, že do močového měchýře zasahovalo jedno ze střev. To později mohlo vést až k nekróze. Poté, co doktoři odhalili příčinu, putoval Chu na operační sál, kde mu byl měchýř úspěšně sešitý. Nyní by se měl nacházet ve stabilizovaném stavu.

Močový měchýř má u dospělého jedince kapacitu kolem 600 až 1200 ml. Tělo za normálního režimu však nečeká, až se celý jeho objem naplní, a člověku dá pokyn k jeho vyprázdnění už při 400 ml. Pokud se někdy dostanete do stavu nouze a po dobu delší než deset hodin (za předpokladu, že jste předtím pili) nebudete moct odejít na malou, je však pravděpodobnější, že dojde k samovolnému úniku moči.

K prasknutí měchýře dochází ve výjimečných případech, jako je například neprůchodná močová trubice u zvětšené prostaty nebo prudký náraz na břicho způsobený třeba nehodou. U Chu byly komplikace způsobeny nadměrnou konzumací alkoholických nápojů. Alkohol potlačuje produkci hormonů, které za běžného provozu zabraňují, aby se v ledvinách tvořila další moč. Člověk proto musí chodit na záchod víc, než kdyby vypil stejné množství vody.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu