válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž si koupil na bleším trhu keramiku do koupelny. Později se ukázalo, že je 4 tisíce let stará

Muž si koupil na bleším trhu keramiku do koupelny. Později se ukázalo, že je 4 tisíce let stará
Zdroj: livescience.com

Na bleším trhu se občas najdou velmi nečekané věci. Muž z anglického Derby třeba narazil na skutečný unikát.

Simona Knotkova 5. ledna 2019

Angličan Karl Martin navštívil před pěti lety bleší trh. Do oka mu padla keramická nádoba, kterou si za čtyři libry (cca 114 korun) také pořídil do svého domu. Své místo našla v koupelně. „Líbila se mi hned od začátku. Začal jsem ji používat jako kelímek na kartáček a zubní pastu. Zůstalo na ní i pár skvrn od pasty,“ vypráví Martin.

I když byl předmět dle jeho úsudku staršího data, nijak se po jeho pravém původu nepídil. Vše se změnilo loni, když pomáhal zaměstnanci aukční síně Hansons Auctioneers Jamesovi Brenchleymu nakládat věci do dodávky. Mezi věcmi byla nádoba nápadně připomínající jeho úlovek z blešáku.

„Všiml jsem si keramiky, která byla podobná mému kelímku na kartáček. Výtvarný styl byl obdobný a v hrubých rysech rovněž zobrazoval zvířecí figury.“

Když expertovi na starožitnosti přinesl kelímek z koupelny, dozvěděl se, že se skutečně jedná o cenný artefakt z minulosti. A ne jen tak ledajaký. Brenchley mu sdělil, že nádoba pochází z Afghánistánu z období kolem 1900 př. n. l. Jak mohla skončit na auto-moto burze v Derbyshiru, nikdo netuší.

„Jedná se o keramiku Harappské kultury. Tato civilizace, mající své kořeny v době bronzové, žila především v severozápadních regionech jižní Asie. Společně se starověkým Egyptem a Mezopotámií to byla jedna ze tří prvních civilizačních kolébek Starého světa. Rozšířená byla nejvíce v místech dnešní Indie a Pákistánu stejně jako v Afghánistánu,“ popisuje Brenchley. Dodává, že do Británie se předmět dostal nejspíše díky majetným cestovatelům.

I když se starodávná nádoba v Martinově koupelně pěkně vyjímala, v listopadu se ji rozhodl prodat v rámci dražby.

„Dostal jsem za ni 80 liber (cca 2278 korun, pozn. red.), což není moc, ale i tak se jedná o slušnou částku. Docela se teď stydím, že jsem ji používal jako kelímek na kartáček,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu