Když si lidé dnes legálně mohou měnit pohlaví, proč by se nemohl měnit také věk, míní Emile Ratelband.

Když si lidé dnes legálně mohou měnit pohlaví, proč by se nemohl měnit také věk, míní Emile Ratelband. | zdroj: odditycentral.com


Muž si chce legálně změnit datum narození. Kvůli vysokému věku ho ostatní diskriminují

TÉMATA: věk | diskriminace | nizozemsko

user-avatar

Simona Knotková

26. 11. 2018 | 12:00

Nezáleží na tom, jak moc dobře na svůj věk vypadáte nebo jak se cítíte. Když máte v občance starší datum narození, společnost k vám automaticky jako ke staršímu a pro ni už víceméně odepsanému člověku taky přistupuje. Toho si je vědom i Nizozemec Emile Ratelband, který se nyní soudí o legální "omlazení" o dvacet let.

V jeho dokladech najdete datum narození 11. března 1949. On sám se ale cítí na čtyřicet devět a soudí se, aby mu změnu věku legálně schválily i nizozemské úřady. Ať už takový požadavek zní sebevíc absurdněji, devětašedesátiletý Emile Ratelband operuje s tvrzením, že vysoký věk ho ve společnosti diskriminuje.

"Žijeme v době, kdy si můžete legálně změnit své jméno a gender. Proč bych se tedy nemohl sám rozhodovat o svém věku? Když mi je šedesát devět, mám spoustu omezení. Když mi je čtyřicet devět, můžu si koupit nový dům, řídit jiné auto a věnovat se většímu množství práce. Když mám na Tinderu napsané, že mi je šedesát devět, nikdo mi neodpoví. S věkem čtyřicet devět a se svou tváří jsem ale v luxusní pozici," říká muž, který je ve své zemi známý jako motivační řečník a osobnost z médií.

Soudce s jeho tvrzeními částečně souhlasí. Uznává, že dříve by nikdo ani nevěřil, že v budoucnu bude v některých zemích možné si legálně změnit svůj gender. Na stranu druhou ale ve změně data narození vidí podstatný zádrhel – muž by tak prakticky smazal dvacet let svého života.

"Jak by se cítili vaši rodiče, kdybyste smazal dvacet let ze svého života? O koho se v tom případě starali? Kdo byl ten malý chlapec, kterého vychovávali?" ptal se Ratelbanda u soudu v Arnhemu. Žadatel mu na to pouze odpověděl, že jeho rodiče jsou už mrtví.

Změna věku je podle něj otázkou svobodné vůle. U soudu se snaží uspět také se zprávami z lékařských prohlídek, podle kterých je ve výborném stavu a jeho biologický věk odpovídá ještě menšímu číslu – čtyřiceti pěti letem. Nebojí se dokonce sám sebe označovat jako "mladého Boha". Pokud mu soud dovolí omládnout o dvacet let a přepsat si rok v občance na 1969, vzdává se zároveň i všech nároků na vyplácení důchodu.

Konečné rozhodnutí soudu by se měl dozvědět v prosinci.

user-avatar

Simona Knotková

26. 11. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu