válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž si chce legálně změnit datum narození. Kvůli vysokému věku ho ostatní diskriminují

Muž si chce legálně změnit datum narození. Kvůli vysokému věku ho ostatní diskriminují
Zdroj: odditycentral.com

Nezáleží na tom, jak moc dobře na svůj věk vypadáte nebo jak se cítíte. Když máte v občance starší datum narození, společnost k vám automaticky jako ke staršímu a pro ni už víceméně odepsanému člověku taky přistupuje. Toho si je vědom i Nizozemec Emile Ratelband, který se nyní soudí o legální "omlazení" o dvacet let.

Simona Knotkova 26. listopadu 2018

V jeho dokladech najdete datum narození 11. března 1949. On sám se ale cítí na čtyřicet devět a soudí se, aby mu změnu věku legálně schválily i nizozemské úřady. Ať už takový požadavek zní sebevíc absurdněji, devětašedesátiletý Emile Ratelband operuje s tvrzením, že vysoký věk ho ve společnosti diskriminuje.

„Žijeme v době, kdy si můžete legálně změnit své jméno a gender. Proč bych se tedy nemohl sám rozhodovat o svém věku? Když mi je šedesát devět, mám spoustu omezení. Když mi je čtyřicet devět, můžu si koupit nový dům, řídit jiné auto a věnovat se většímu množství práce. Když mám na Tinderu napsané, že mi je šedesát devět, nikdo mi neodpoví. S věkem čtyřicet devět a se svou tváří jsem ale v luxusní pozici,“ říká muž, který je ve své zemi známý jako motivační řečník a osobnost z médií.

Soudce s jeho tvrzeními částečně souhlasí. Uznává, že dříve by nikdo ani nevěřil, že v budoucnu bude v některých zemích možné si legálně změnit svůj gender. Na stranu druhou ale ve změně data narození vidí podstatný zádrhel – muž by tak prakticky smazal dvacet let svého života.

„Jak by se cítili vaši rodiče, kdybyste smazal dvacet let ze svého života? O koho se v tom případě starali? Kdo byl ten malý chlapec, kterého vychovávali?“ ptal se Ratelbanda u soudu v Arnhemu. Žadatel mu na to pouze odpověděl, že jeho rodiče jsou už mrtví.

Změna věku je podle něj otázkou svobodné vůle. U soudu se snaží uspět také se zprávami z lékařských prohlídek, podle kterých je ve výborném stavu a jeho biologický věk odpovídá ještě menšímu číslu – čtyřiceti pěti letem. Nebojí se dokonce sám sebe označovat jako „mladého Boha“. Pokud mu soud dovolí omládnout o dvacet let a přepsat si rok v občance na 1969, vzdává se zároveň i všech nároků na vyplácení důchodu.

Konečné rozhodnutí soudu by se měl dozvědět v prosinci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu