Manuel Valdovinos na spravedlnost zatím stále čeká ve vězení, ale už mu svitla naděje, která by mohla jeho nezákonné věznění ukončit.

Manuel Valdovinos na spravedlnost zatím stále čeká ve vězení, ale už mu svitla naděje, která by mohla jeho nezákonné věznění ukončit. | zdroj: odditycentral.com


Muž sedí 19 let za vraždu člověka, který je stále naživu

TÉMATA: justice | mexiko | vraždy | krimi | justiční omyl | lidská práva

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 03. 2019 | 08:00

26. května letošního roku bude Manuel Germán Ramírez Valdovinos ve vězení přesně 19 let. Dostal trest 43 let za vraždu jiného muže. Ten je ale k dnešnímu dni živ a zdráv. Jde zřejmě o brutální justiční zločin.

Valdovinos pracoval jako učitel hudby v Texapanu v Mexiku. 26. května roku 2000 k němu uprostřed oslavy jednoměsíčních narozenin jeho syna vtrhlo ozbrojené policejní komando a zatklo ho. Byl odvezen na policejní stanici, kde byl údajně mučen včetně elektrošoků, aby se přiznal k vraždě muže, kterého téměř neznal.

Bylo mu tehdy 22 let a na takovou situaci nebyl naprosto připraven a nebyl schopen tlaku odolávat. Přiznal se k vraždě jistého Martineze Elizaldeho, o kterém věděl, že žil v naprosté chudobě a dal mu nějaké peníze, aby měl co jíst. Celou akci zosnoval otec Elizaldeho, který se spolčil s místní policií. Cílem bylo získat milion dolarů, na které byla uzavřená životní pojistka. Elizalde byl prohlášen za mrtvého, policie dodala vraha a pak dostala podíl z pojistky.

Věc byla složitější, protože jako mrtvola byl použit zcela jiný člověk. Sehnat ji v Mexiku, které je uprostřed permanentní války drogových gangů, není zase tak složité. Žalobci ani soudci nevadilo, že dotyčný nejen že vůbec není podobný údajné oběti, ale nenese ani stopy po zraněních, které mu měl Valdovinos údajně způsobit. Celé to zní naprosto šíleně, ale je to tak. Policie sehrála tuto komedii jen kvůli penězům. A nejen policie, ale i státní návladní a soudce.

Od té doby strávil Valdovinos 19 let v různých vězeních Mexika. Obeslal s žádostí o obnovení procesu všechny možné instituce včetně prezidenta země, ale nedostal na svůj list nikdy žádnou odpověď. Přesto mu svitla jistá naděje. Jeho případ převzal Meziamerický soud pro lidská práva. Ten už přijal první opatření a nařídil Valdovinosovu ochranu podle Istanbulské úmluvy. Teoreticky stačí, aby tento soud doručil Mexiku rozsudek, že Valdovinos byl mučen, a jeho práva u soudu byla porušena a musí být propuštěn. Navíc by u soudu měli stanout všichni, kteří se na tomto justičním zločinu podíleli.

Ovšem tak jednoduché to zřejmě nebude. Pro Mexiko by byl ohromný políček a ztráta mezinárodní reputace, pokud by se ukázalo, že do vězení zavřela za vraždu člověka, jehož údajná oběť si nadále užívá života. Mexiku hrozí ohromný skandál.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 03. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu