válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž se stará o opuštěné psy. Doma jich má více než 750

Muž se stará o opuštěné psy. Doma jich má více než 750
Zdroj: odditycentral.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Už více než deset let se Saša Pesic ze srbského města Niš stará o opuštěné a zatoulané psy. Ne všichni mají pro jeho bohulibou činnost ale pochopení a uznání.

Simona Knotkova 11. listopadu 2019

Saša Pesic byl hlavním hrdinou virálního videa, které obletělo sociální sítě v roce 2015. Zachraňuje na něm psa, jenž uvízl pod mostem. Video se dočkalo milionů zhlédnutí a sdílení z celého světa. Už méně lidí vědělo, že Pesic pomáhá psům v daleko větším měřítku. Za jednu dekádu zachránil více než dvanáct stovek opuštěných a zatoulaných psů, z nichž má přes 750 stále ve své péči.

O zvířata se stará v areálu bývalého jezdeckého klubu. Improvizovaný útulek funguje jenom díky peněžním darům ostatních lidí. Veškeré měsíční náklady muže vyjdou až na 255 tisíc korun. Paradoxně to jsou ale spíše lidé ze zahraničí, kteří mu pomáhají. Spoluobčané jeho služby naopak často zneužívají.

„Lidé sem obvykle chodí, aby tu odložili nechtěného psa. Jen výjimečně si někdo z nich přichází nějakého vybrat. Nejčastěji je tu nechávají v noci, aby je nikdo neviděl. Psi jsou živé bytosti a zaslouží si lepší zacházení. Tak to tu ale bohužel chodí. Už tolikrát jsem žádal o pomoc, pořád je jí třeba, ale naše lidi to jednoduše nezajímá,“ zoufá si muž.

Proti jeho činnosti vystoupily v začátcích také autority, které ho chtěly z místa vyštvat. Nakonec mu ale pomohla petice, na níž sehnal tisíce podpisů. I když je útulek se zvířaty přeplněný, podle Pesica stačí psům ke spokojenosti málo. Doufá, že do budoucna pro ně vytvoří lepší prostředí. Jeho snem je vybudovat regulérní zvířecí útulek.

„Poté, co se sem psi dostanou, zotavují se rychle. Potřebují jenom trochu lásky, jídla a péče. Když se jim toho dostane, znovu jsou krotcí a plní radosti ze života. Přál bych si pro ně lepší podmínky, lepší jídlo, lepší boudy a větší útulek, který by byl vybudován podle všech standardů a konečně by byl legální.“

Vy sami se můžete stát patronem útulku a práci a úsilí Saši Pesica můžete ocenit pomocí finančního příspěvku na webu Patreon.

Další články

Zavří­t reklamu