válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž se proletěl Afrikou na stovce nafukovacích balónků

Díky britské zážitkové agentuře můžete vzlétnout do nebes stejně jako ve filmu Vzhůru do oblak. Navíc tím přispějete dobré věci.

Simona Knotkova 13. prosince 2017

Na charitu se dá vydělávat různými způsoby. Agentura The Adventurists se sídlem v anglickém Bristolu na to jde přes nabízení nevšedních zážitků. Zájemci se v minulosti už mohli projekt rikšou napříč Himalájemi či se zúčastnit motocyklového závodu na největším zamrzlém jezeře na světě v Rusku. Za uplynulých patnáct let se společnosti podařilo vybrat přes 145 milionů korun.

Jedním z jejích posledních projektů byl let na obřích nafukovacích balóncích napuštěných héliem. Inspiraci si tvůrci vzali z populární pixarovky Vzhůru do oblak. Co ovšem snadno vypadá ve filmu, se hůře provádí ve skutečnosti. Aby si agentura navíc byla jistá, že nabízí bezpečný zážitek, nejprve ho musela sama otestovat. Tohoto úkolu se zhostil zakladatel The Adventurists Tom Morgan.

Původním plánem byl let v africké Botswaně. „Je tam spousta otevřeného prostoru a je to uprostřed kontinentu. Když bude tedy vát dobrý vítr, neskončíme v oceáně a nezemřeme,“ nechal se slyšet Morgan. Po týdnu neúspěšných zkoušek však z tohoto záměru sešlo.

Let na baloncích vypadá krásně, ale jeho absolvování je jen pro odvážné

Let na baloncích vypadá krásně, ale jeho absolvování je jen pro odvážné

Další destinací se stala oblast severně od Johannesburgu v Jihoafrické republice. I zde komplikace pokračovaly. „Naším problémem bylo najít to správné počasí. Bylo obtížné chránit balonky, pořád nám praskaly,“ vysvětluje muž.

Když už zbývalo helium na jeden poslední pokus, konečně se to podařilo. Morgan připevněný k primitivní židli na kempování s balíčkem bezpečnostních pomůcek a pod sto barevnými balónky vzlétl do atmosféry. Během dvouhodinového letu se dostal do výšky dvou kilometrů a celkem naletěl vzdálenost dvacet pěti kilometrů.

„Musel jsem si udržet chladnou hlavu a postupně začít propichovat balonky. Byl to nepopsatelný pocit. Cítil jsem něco mezi hrůzou a nadšením.“

Podle zážitkového manažera Matthewa Dickense se jednalo o skutečný vabank. „Nebyli jsme si ani jistí, jestli se Tom vrátí živý. Mysleli jsme, že to nezvládne. Nakonec se mu to ale podařilo.“

Agentura provádí ještě další pokusy a zkoumání, než bude moci zážitek nabídnout širé veřejnosti. Zatím si ho můžete prohlédnout v přiloženém videu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu