válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž se nechal očkovat desetkrát za den proti Covidu, podváděli tak antivaxeři

Muž se nechal očkovat desetkrát za den proti Covidu, podváděli tak antivaxeři
Zdroj: Pixabay

Muž na Novém Zélandu byl obviněn, že se nechal očkovat proti COVID-19 až desetkrát během jednoho dne poté, co mu údajně zaplatili odpůrci vakcinace, aby se nechal očkovat jejich jménem.

Tomáš Chalupa 13. prosince 2021

Nový Zéland nedávno změnil omezení týkající se COVID a zavedl systém semaforů, kdy jsou oblasti označeny červenou, žlutou nebo zelenou barvou v závislosti na počtu nakažených v dané oblasti a míře proočkovanosti. Nicméně i tam, kde jsou omezení nejvyšší, jsou podniky otevřeny všem, kteří prokáží, že jsou očkováni.

Jak se dalo očekávat, tento krok nepřivítali s otevřenými deltovitými svaly odpůrci vakcinace ani jiní lidé, kteří mají z očkování obavy. Vstupte do hry s jedním podnikatelem, který, soudě podle jeho ochoty nechat se očkovat více než kdokoli jiný, koho věda zná, jejich obavy nesdílí.

Podle novozélandského média Stuff navštívil nejmenovaný muž několik očkovacích center, aby se nechal očkovat a získal doklad o očkování jménem ostatních.

„Bereme tuto záležitost velmi vážně,“ řekla listu Astrid Koornneefová, manažerka skupiny vakcín a imunizačních programů COVID-19 na ministerstvu zdravotnictví, a potvrdila, že vláda o případu ví. „Jsme touto situací velmi znepokojeni a spolupracujeme s příslušnými agenturami.“

Tento muž není první osobou, která si vzala velké dávky vakcíny COVID-19. Několika dalším lidem byla omylem podána přibližně pětinásobná dávka, než je obvyklé. U některých se objevily příznaky podobné chřipce, ačkoli u nikoho se neprojevily žádné závažné vedlejší účinky. Pokud jsou však zprávy správné, tento muž dostal až 10 dávek za den, což je množství, pro které nejsou k dispozici žádné údaje o bezpečnosti.

„Vakcína Comirnaty, kterou používáme, je navržena na základě prvních klinických údajů, které zjišťují, jaké je správné množství, aby poskytlo dobrou imunitní odpověď a dobrý bezpečnostní profil, a my víme, že vysoká dávka vakcíny vytváří více vedlejších účinků,“ řekla pro Stuff lékařská ředitelka Poradenského centra pro očkování, profesorka Nikki Turnerová.

„Takže se to rozhodně nedoporučuje… nemáme žádné důkazy o tom, jaké vedlejší účinky by někdo měl při takovém množství vakcíny. Není to bezpečná věc, vystavuje to toho člověka riziku.“

Koornneef mezitím upozornil na rizika, která antivaxerové, kteří si takovou službu platí, vystavují svým vlastním rodinám a přátelům.

Další články

Zavří­t reklamu