válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž se na 60 dní stal dobrovolně bezdomovcem. Přibral kila a vyžebral spoustu peněz

Muž se na 60 dní stal dobrovolně bezdomovcem. Přibral kila a vyžebral spoustu peněz
Zdroj: odditycentral.com

V rámci nového dokumentu 60 Days on the Streets (60 dní na ulici) si bývalý voják Ed Stafford vyzkoušel život bezdomovce. Jeho zkušenost je v překvapivém kontrastu proti typickým představám, které mají ostatní o lidech bez domova.

Simona Knotkova 21. března 2019

Třiačtyřicetiletý Ed Stafford strávil dva měsíce v ulicích Londýna, Manchesteru a Glasgowu. Jak popisuje v dokumentu stanice Channel 4, nejvíce ho šokovalo, kolik si někteří bezdomovci vydělají žebráním. Za noc si prý běžně přišel až na 200 liber, tedy skoro 6 tisíc korun.

„Žebrání je ve skutečnosti mnohem lukrativnější, než jsem si kdy představoval. V ulicích Londýna jste si denně mohli vydělat sto nebo dvě stě liber, což je ještě víc, než vydělává průměrná osoba v práci. Od jednoho žebráka jsem se dozvěděl, že pokud si za den vydělá méně jak sto liber, považuje to za neúspěch,“ vypráví Stafford.

Sehnat jídlo ve velkém městě také nebylo takovým problémem. Muž měl po konci experimentu dokonce o pět kilo víc! „V Glasgow jsem za jednu noc zažil, jak dvacet šest lidí rozdávalo jídlo. Jeden bezdomovec mi říkal, že veřejnost ho překrmuje. Po této zkušenosti bych já sám jídlo bezdomovci bohužel nedal. Myslím, že ho mají k dispozici spoustu. Stejně tak peníze, které často utrácí za drogy a alkohol.“

Právě vykreslování bezdomovců jako lidí s dostatkem jídla a peněz způsobilo mezi diváky kontroverzi. Stafford se však brání, že pouze popisoval to, co on sám zažil. Zároveň si je vědom, že jeho šedesátidenní zážitek se nemůže rovnat dlouhodobému životu na ulici. Na rozdíl od ostatních ho také netížily osobní problémy a vždycky věděl, že se po konci experimentu zase vrátí ke své milující manželce a synovi.

Největším problémem pro něj bylo nalézt místo ke spaní nebo dodržovat hygienu. Přiznává ale, že na ulici zažil pocit nezávislosti, na který se snadno zvyká. To podle něj vysvětluje, proč je tolik obyvatel ulice se svým stavem víceméně spokojeno a nic na něm nehodlají měnit.

„Můžete si dělat, co se vám zachce. Nechybí vám čerstvý vzduch a sociální interakce s ostatními bezdomovci. Zvyknete si na to. Sedíte u zdi, pozorujete kolemjdoucí, nikdo vám nevelí. Je to svoboda, na kterou se snadno stanete závislými,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu