válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž s rodinou skočil z paneláku, prý odhalil plány na atentát na královnu

Muž s rodinou skočil z paneláku, prý odhalil plány na atentát na královnu
Zdroj: thetimes.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

V dubnu 2010 skočil ze svého bytu v Glasgowě dvaačtyřicetiletý Ukrajinec Sergej Seryk i se svou manželkou a dvacetiletým synem. Učinil tak poté, co zjistil, že jeho žádost o azyl ve Velké Británii byla zamítnuta a bude vyhoštěn zpět na Ukrajinu. Seryk tvrdil, že je agent ukrajinské tajné služby a odhalil plán na vraždu královny.

Tomáš Chalupa 9. března 2015

Je pravda, že se Serykem to bylo od začátku těžké. Tvrdil, že je uprchlý tajný agent ukrajinské tajné služby. Pracovníkům bezpečnostních složek ve Velké Británii odhalil několik závažných skutečností, mimo jiné prý Rusové hodlali zabít britskou královnu. Jeho tvrzení byla považována za absurdní a oficiální orgány jej považovaly za člověka se závažnými psychickými problémy. Vše si prý vymyslel a potřebuje odbornou péči.

Jenže až po tragické smrti celé rodiny vyvstaly některé otázky. Pokud byl Seryk blázen, jak to, že si toho nevšimly úřady v Kanadě? Tam totiž Seryk z Ukrajiny uprchl jako první. Kanada mu udělila status ochrany uprchlíka, což znamená, že mu v zemi jeho původu hrozí mučení nebo smrt. Vláda se o Seryka a jeho rodinu dobře postarala, jak je v této sociálně citlivé zemi zvykem. Dostal od státu vlastní byt i peníze, jeho syn Stepan začal chodit do místní školy. Nic z toho by se nestalo, pokud by Seryk byl blázen a vše si vymyslel.

Serykova rodina tedy pohodlně žila v bytě, praktikovala jógu a vegetariánství, protože oba manželé přestoupili na hinduismus. Prováděli i nějaké psychologické poradenství místním lidem. Pak Serykovi ze dne na den zmizeli. Prý za to mohl fakt, že jim bylo odmítnuto udělení kanadského občanství. To ovšem nebylo žádnou překážkou, mohli v Kanadě pobývat jako uprchlíci další dlouhé roky, možná dokonce napořád.

Saryk v Británii tvrdil, že uprchl, protože jeho život byl v nebezpečí, když odhalil ruské plány na vraždu královny. Po odletu z Kanady ještě krátce pobýval v Německu, Nizozemsku a Španělsku. Nakonec si vybrali pro další žádost o azyl Velkou Británii. Serykovi sice dostali jako žadatelé o azyl ubytování v obřím paneláku v Glasgowě, ale sami si pronajali velký byt v Londýně, který velmi draze vybavili a zařídili. Peníze nikdy nebyly důvodem jejich žádostí o azyl.

Serykovy historky, které vypadaly jako z bondovek, na úředníky neudělaly žádný dojem. Ukrajinec podle nich trpěl pokročilou paranoiou. Jeho tvrzení nikdy nikdo neověřoval. Jestliže byl Seryk blázen, jak mohl přesvědčit k sebevraždě manželku a syna, kteří byli duševně zdraví? Lidé z jeho okolí ho považovali za inteligentního excentrika, jako blázen se jim nejevil. Celý případ se ve Velké Británii prošetřoval a nebylo shledáno žádné pochybení zainteresovaných orgánů. Čin Sergeje Seryka byl vyvrcholením jeho dlouhodobé paranoie a duševních problémů, tak zní oficiální stanovisko. Přesto se čas od času objeví spekulace, že za Serykovou smrtí mohly být skutečně mocenské hry nebo tajné služby.

Další články

Zavří­t reklamu