válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž s kinoaparátem je 8. nejlepší film všech dob

Ruský filmař Dziga Vertov natočil v roce 1929 experimentální dokumentární snímek Muž s kinoaparátem, který odborníci v roce 2012 zvolili osmým nejlepším filmem historie.

Tomáš Chalupa 18. května 2020

Avantgardní a experimentální němý film, který nemá žádný příběh a nevystupují v něm žádní herci. Kamera snímá běžný život v ulicích Moskvy, Oděsy a Kyjeva. Lidé v Rusku jsou zachyceni ve své práci, při zábavě a v dalších běžných životních situacích.

Film si získal světový věhlas díky použití v té době naprosto inovativních technik. Dvojitá expozice, zrychlený a zpomalený film, extrémní detaily a mnoho dalších, dnes běžných postupů použil Vertov jako jeden z prvních, protože mnoho z nich sám vynalezl.

Vertov jako první začal také experimentovat s počtem políček filmu, které kamera za vteřinu nasnímá. Tuto techniku použil na scénu závodů odehrávajících se v parku. Z hlediska technických postupů je tedy Vertovův film skutečně mistrovské dílo.

Bohužel snímek byl vytvořen jako oslava marxistických idejí. Oslavuje práci a moderního člověka, industrialismus a další pilíře bolševické ideologie. Vytváří pohled na socialistické město budoucnosti. Nicméně tento ideologický pohled není z dnešního pohledu nijak zásadní, naopak dodnes film funguje i na současného diváka jako podmanivý pohled na člověka, jeho práci a život.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu