válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž restauroval více než 120 let starý film z dílny bratří Lumièrů

Muž restauroval více než 120 let starý film z dílny bratří Lumièrů
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1896 natočil Louis Lumière krátkometražní film Bataille de neige, ve kterém nasnímal aktéry koulovačky. Po 124 letech se tento snímek dočkal kolorované restaurace.

Simona Knotkova 21. října 2020

„Obvykle kolorizuji fotografie svého milovaného města, Barcelony, na snímcích a videích z jiných koutů světa dělám jenom sem tam. Protože mám spoustu práce ve svém skutečném zaměstnání, k této činnosti zasedám v čase, kdy má manželka a děti spí. Udělám si pokaždé průzkum a poté koloruji. Když začala karanténa, měl jsem na to víc času a pravidelněji jsem přispíval na Twitter. Na začátku jsem měl tisíc followerů a po půl roce jich mám už kolem třiceti tisíc,“ vypráví Španěl Joaquim Campa.

Thumbnail # V roce 1896 si herci poprvé dali ve filmu polibek. Američané byli zděšení
Mohlo by Vás zajímat:

V roce 1896 si herci poprvé dali ve filmu polibek. Američané byli zděšení

Právě z jeho dílny pochází barevná verze koulovačky, kterou před více než stoletím natočil jeden z legendárního průkopnického dua bratří Lumièrů Louis. Campa k tomu použil software DeOldify. „Nejsem umělec a nejsem ani vývojář. Veškeré uznání za video si proto zaslouží tvůrce DeOldify Jason Antic,“ dodává.

Jeho snažení ocenilo množství lidí na sociálních sítích. „Jak jednoduché je zapomenout, že také dřív se lidé chovali dětinsky stejně jako v kterékoliv jiné generaci,“ stojí v jednom z komentářů.

Video si prohlédněte v přiloženém tweetu.

Další články

Zavří­t reklamu