Zní to jako příběh z absurdního románu Franze Kafky, ale skutečně se to stalo v dnešním světě. V Rusku.

Zní to jako příběh z absurdního románu Franze Kafky, ale skutečně se to stalo v dnešním světě. V Rusku. | zdroj: odditycentral.com


Muž přenášel přes ruskou hranici čaj. Dostal za to 10 let za mřížemi

TÉMATA: čaj | drogy | pašeráctví | trest | rusko

user-avatar

Simona Knotková

25. 01. 2019 | 07:58

Českými médii už přes rok hýbe kauza ženy, která byla v Pákistánu obviněna z pašování drog. Jak ale ukazuje případ z Ruska, do problémů se můžete dostat, i když přes hranice přenášíte úplně obyčejný čaj.

Příběh čtyřiatřicetiletého Alexeje Novikova začal celkem nevinně v září 2015. Tehdy se chtěl stopem dostat do Samarské oblasti, kde na něj čekala jeho žena a malá dcera. Aby si cestu zkrátil, rozhodl se překročit hranici sousedního Kazachstánu, odkud chtěl pokračovat pěšky. Ještě předtím si ho odchytla hraniční kontrola, která si chtěla zkontrolovat obsah jeho batohu. Našla v něm plastový sáček s neidentifikovatelnými zelenými bylinami. Novikov jim vysvětlil, že se jedná o čaj Diabetisan, který upravuje hladinu cukru a preventivně se užívá proti cukrovce. Jeho slova potvrzovala i cedulka s popisem ve španělštině; muž si čaj totiž nechal přivézt z Peru. Nevěřící kontrolory pobídl, ať si ho klidně uvaří. Oni ale namísto toho povolali kynologa a psa na detekci drog.

Zvíře nevykazovalo žádné známky toho, že by v lístcích poznalo drogy. Strážníci muže tedy propustili, ale čaj si ponechali jako důkazní materiál. O tři měsíce později případ nabral rychlý spád. Novikov se stal v Rusku hledanou osobou a na konci ledna 2016 byl zadržen za nelegální držení narkotik a pašování. V listopadu stejného roku se konal soud, na jehož konci dostal deset let odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Právník Novikova označil celý proces za blamáž a ostudu ruské justice. Podle jeho slov se nejenom manipulovalo s vyjádřeními expertů, ale soudu byly předloženy také falešné důkazy. "Původní popis, který byl pořízen těsně po zadržení, mluvil o 'tmavě zelené látce zeleninového původu s charakteristickou mátovou vůní'. Někdo ho ale změnil na 'hnědou látku s ostrým, specifickým aromatem'. Byl vyměněn také štítek s podpisem, pořídil ho důstojník, který během kontroly na stanovišti vůbec nebyl," tvrdí Andrej Vlasov.

Podle odborné expertízy prý měla bylinná směs obsahovat syntetický kanabinoid. Během soudu však nikdo nedoručil dokumenty, které by tato slova potvrzovaly. Vlasov se odvolal k vyššímu soudu, který sice zrušil obvinění za držení narkotik, ale Novikov je podle něho stále vinný za pašování. Desetiletý trest zůstal z toho důvodu nezměněn. Osud Alexeje Novikova zaujal také aktivisty bojující za lidská práva.

Na kauzu doplatila bohužel i manželka Novikova, kterou soud zbavil rodičovských práv. O jejich dceru se nyní musí starat babička.

user-avatar

Simona Knotková

25. 01. 2019 | 07:58

Zavří­t reklamu