válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž postavil pro svou ženu letadlový dům, aby se konečně usadila

Muž postavil pro svou ženu letadlový dům, aby se konečně usadila
Zdroj: popularmechanics.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Hlavní město Nigérie Abudža bylo postaveno na zelené louce před třiceti lety, takže se „pyšní“ typickou městskou architekturou moderní doby – prosklenými kancelářskými budovami, betonovými věžemi a fádními hotely. Nad tím vším se ovšem vyjímá jedna vila, která je opravdu zvláštní: vypadá jako proudové dopravní letadlo, které zrovna přistálo na střeše domu.

Ivanhoe 29. prosince 2015

„Toto je jediná hvězda, kterou tady v Abudži máme,“ řekl pro The Washingon Post jeden z místních obyvatel. Obrovská bílá vila lemovaná balkony se tyčí nad městem a je vidět na míli daleko.

Jejími majiteli jsou manželé Said a Liza Jammalovi, imigranti z Libanonu, kteří se v Nigérii usadili v 80. letech. Ke stavbě letadlového domu vedla stavebního inženýra Saida nikoli chladná logika, ale poněkud majetnická láska k jeho ženě. Ta totiž hrozně ráda cestovala, a tak aby její cestovatelské vášni přistřihl křídélka a přiměl ji trávit více času doma, postavil pro ni dům s letounem na střeše. Ten na délku měří přes třicet metrů s rozpětím křídel okolo 15 metrů. V obou křídlech jsou vestavěny motory a prostor uvnitř trupu letadla zaujímá kuchyně. Uvnitř kokpitu se pak nachází počítačová místnost s výhledem na celé město.

Kromě vily jsou na pozemku ještě další podobně stylizované stavby, jako třeba menší verze letadlového domu pro hosty a dvoupodlažní strážní budka připomínající letištní kontrolní věž.

Vila je místní kuriozitou.

Vila je místní kuriozitou.

Od té doby, co Said vilu postavil, přitahuje pozornost mnoha turistů a řidičů projíždějících kolem. Někteří klepou na vrata a dožadují se vstupu. „Velmi zvláštní, ale hezké,“ okomentovala stavbu Adamma Mery Pius, která se do města přistěhovala. „Když jsem do Abudži poprvé přijela, tenhle dům mě okamžitě upoutal, a přemýšlela jsem, zda jde o opravdové letadlo,“ svěřila se reporérům The Washington Post.

Najdou se i tací, kterým se dům nelíbí a považují ho za plýtvání cementem. Většina obyvatel města má však k budově spíše pozitivní vztah. Je pro ně něčím jako pro Pařížany Eiffelovka. Nicméně dům své poslání v podstatě nesplnil. Paní domu totiž od létání neodradil. „To na mě neplatí,“ odpovídá na otázku, zda se díky letadlové vile už konečně usadila. „Tento víkend letím do Singapuru,“ říká se spikleneckým úsměvem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu