válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž popsal prožitek blízké smrti: „Pohltilo mě světlo a mé vědomí se oddělilo od těla.“

Muž popsal prožitek blízké smrti: „Pohltilo mě světlo a mé vědomí se oddělilo od těla.“
Zdroj: express.co.uk

Co nás čeká po smrti? To se asi nikdy skutečně nedozvíme. Malý vhled do problematiky nám mohou poskytnout jenom lidé, kteří mají za sebou prožitek blízké smrti, jako například muž jménem Brom.

Simona Knotkova 24. dubna 2020

Se svým zážitkem se Brom svěřil na stránkách Near Death Experience Research Foundation, zabývajícími se výzkumem prožitků blízké smrti.

V mladších letech Brom utrpěl úraz při plavání. Jeho stav byl natolik vážný, že mu lékaři museli udělat tracheotomii. Během přenosu pacienta se však kanyla v krku uvolnila a Brom přestal dýchat. Muž se dle svých slov následně dostal do „nebeské říše“ a prožíval euforii a pocit oddělení od těla.

„Jak jsem se hnal dopředu, pohltilo mě nebeské světlo. Jasně jsem slyšel hlasitý zvuk proudícího větru. Po chvilce posvátného úžasu jsem si uvědomil, že se mé vědomí oddělilo od těla. Instinktivně jsem se snažil vrátit zpátky tím, že jsem vysílal zprávy jednotlivým částem těla. Pokoušel jsem se pokrčit rameny, mrkat očima a otočit hlavu, ale zprvu se zdálo, že to nemá žádný efekt. Mé vědomí bylo naprosto čisté, nic ho nerozptylovalo. Zdálo se, že všechno se děje najednou, nebo jako by se zastavil čas, čas ztratil veškerý svůj význam. Pořád jsem ale přemýšlel stejným způsobem, takže jsem poznal, když to pominulo. Postupně se mi před očima znovu začala rýsovat místnost,“ popsal Brom svůj zážitek.

Podle ředitele jednotky intenzivní péče na NYU Langone School of Medicine Sama Parnia se Bromův popis shoduje také s dalšími jedinci, kteří prožili blízkou smrt.

„Lidé popisují pocit jasného, teplého a přívětivého světla, které je k sobě táhne. Popisují pocit blízkosti svých zesnulých příbuzných, skoro jako by je přišli přivítat. Mnoho z nich říkalo, že se nechtělo vrátit zpátky, protože to bylo velmi pohodlné a přitahovalo je to k sobě jako magnet. Někteří z nich také popisovali, že cítili, jak se oddělovali od svého těla a pozorovali doktory a sestřičky,“ říká doktor.

Nemyslí si však, že by tyto zážitky byly i jasným důkazem posmrtného života. Spíše se jedná o situaci, kdy mozek v zájmu přežití „skenuje“ sám sebe.

„Díky moderní technologii smrt už nemusí být limitována filozofií a náboženstvím, ale můžeme ji objasnit pomocí vědy,“ sdělil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu