válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž padal z mrakodrapu, snímek s jeho pádem je symbolem útoků z 11. září

Muž padal z mrakodrapu, snímek s jeho pádem je symbolem útoků z 11. září
Zdroj: allthatsinteresting.com

„Padající muž“ se stal jednou ze smutných ikon teroristických útoků z 11. září. Nikdo však neví, kdo to vlastně je, byť spekulací je mnoho.

Tomáš Chalupa 31. května 2019

V 8.46 hodin onoho osudného 11. září 2001 narazil do budovy severní věže Světového obchodního centra Boeing 767. O 16 minut později vrazil druhý letoun do jižní věže. Fotograf agentury Associated Press Richard Drew se dostavil na místo krátce po druhém útoku. Podařilo se mu vyfotit muže, který po hlavě padal z jižní věže. Děsivý snímek obletěl svět, ale pouze jednou. Pak jej noviny už nikdy nepublikovaly.

„Je to velmi tichá fotka. Nepodobá se všem těm násilným fotkám z válek a katastrof,“ řekl k ní sám Drew. Pravdou je, že muž padá a vypadá u toho klidně, jako by padal jen tak. Ale v kontextu ostatních snímků získává celý záběr na děsivosti. Na Drewově fotce totiž nejsou vidět plameny a kouř, které zachvátily celou horní část budovy. „Padající muž“ neměl jinou možnost, pokud nechtěl uhořet, než vyskočit z okna, což nemohlo dopadnout jinak než smrtí. Podobnou volbu onoho dne učinilo na 200 lidí, kteří z oken mrakodrapu vyskákali. Nikdo z nich nepřežil.

Drew poslal snímek do redakce a druhý den vyšel v mnoha novinách po celém světě. Byl to jediný snímek zachycující nějakého konkrétního člověka a jeho strašlivý osud. Vše ostatní byly jen monumentální fotky hořících nebo hroutících se budov. Tato fotka je úplně jiná, není na ní žádná zkáza, jen poklidně padající muž mířící vstříc své smrti.

Muž na fotce nebyl nikdy identifikován a dodnes se neví, kdo to vlastně je. Tělo nebylo totiž nikdy nalezeno a nebyla tak provedena ani žádná formální identifikace. Objevily se informace, že mužem by mohl být Norbert Hernandez, kuchař z bistra Windows on the World, které se nalézalo ve 106. patře. Jenže rodina s tímto tvrzením nesouhlasila, protože se jim nezdálo jeho oblečení. Jiná spekulace opět ukazovala na zaměstnance bistra, ale tentokrát mělo jít o zvukového inženýra Jonathana Brileye. Manažer bistra i rodina potvrdili, že chodil takto oblékaný. Ale ani tato informace nebyla nade vší pochybnost potvrzena.

Padající muž je tak dnes spíše symbolem. Může to být kdokoliv, kdo zahynul v budově WTC. „Je to někdo jako neznámý vojín. Symbolizuje osud všech lidí, kteří zemřeli toho dne,“ dodává k tomu Drew.

Další články

Zavří­t reklamu