válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž osm let prohledává hory odpadu, aby našel ztracené bitcoiny

Muž osm let prohledává hory odpadu, aby našel ztracené bitcoiny
Zdroj: Wikimedia Commons

Při jarním úklidu v roce 2013 vyhodil James Howels do koše svůj starý pevný disk z počítače, který se rychle přidal k hromadě odpadků na místní skládce v Newportu ve Walesu ve Velké Británii. Tehdy ještě netušil, že tentýž pevný disk obsahuje peněženku naplněnou 7 500 bitcoiny, které měly v prvních kryptoměnových dnech hodnotu 500 liber Nyní? Tato peněženka má hodnotu 357 milionů dolarů.

Tomáš Chalupa 1. ledna 2022

Jakmile si to muž uvědomil, začal pevný disk zoufale hledat a od té doby pátrá. Posledních osm let se James Howells prodíral hromadami odpadků v honbě za svou jehlou v kupce sena v hodnotě 350 milionů dolarů – v kupce sena o velikosti fotbalového hřiště. „Promluvil jsem si s jedním z těch chlapů tam dole a vysvětlil mu situaci. A on mě skutečně vzal svým náklaďákem na místo, kde je skládka, současný příkop, na kterém pracují. Je velký asi jako fotbalové hřiště a on říkal, že něco z doby před třemi nebo čtyřmi měsíci bude asi tři nebo čtyři metry dole. Jsem v bodě, kdy se tomu buď směju, nebo pláču. Proč tam teď nejsem s lopatou? Myslím, že jsem se prostě smířil s tím, že to nikdy nenajdu,“ řekl Howells v rozhovoru pro Guardian v roce 2013.

Po tomto rozhovoru se Howells nejprve smířil s tím, že o své bohatství přišel. Brzy poté však přecejenom  začal sám pátrat a stále věří, že existuje naděje, že disk je dosažitelný a čitelný i ve svém pravděpodobně zhoršeném stavu. V poslední snaze nyní naverboval obyvatele místního města, aby se do pátrání zapojili, s příslibem milionů v případě úspěchu.

Jeho šance jistě nejsou velké, což ještě zhoršuje rozhodnutí newportské radnice, která odmítá, aby na místo vstoupili dobrovolníci. S odvoláním na ekologické škody, které by prohledávání zasypaných odpadků způsobilo, na chybějící povolení k prohledávání odpadků a na naprostou nejistotu, že tam pevný disk vůbec leží, rada nikomu nedovolí hory odpadů prohledávat. Pokud Howells disk nenajde, je bitcoin navždy ztracen. I letos však hodlá v pátrání po svém kryptoměnovém pokladu pokračovat.

Další články

Zavří­t reklamu