válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž navštěvuje poutní místa po celém světě. Ve jménu víry ušel 107 000 kilometrů!

Muž navštěvuje poutní místa po celém světě. Ve jménu víry ušel 107 000 kilometrů!
Zdroj: odditycentral.com

V rodném Španělsku mu neřeknou jinak než Poutník. Josef Antonio Garcia posledních jedenáct let svého života tráví na cestách po různých poutních místech světa. Za tu dobu ušel pěšky přes 100 000 kilometrů a vyjma Oceánie navštívil všechny kontinenty. Letos jeho velkolepá pouť končí.

Yvonne Pokorná 16. prosince 2016

Jose Antonio Garcia se narodil v Puerto de Santa María ve španělské provincii Cádiz a většinu svého života prožil na moři jako námořník. Nebyl nijak horoucím věřícím, ale to se změnilo, když jednoho dne málem utonul. V roce 1999 se u břehů Norska převrhla rybářská loď, na níž pracoval, a on jako jediný ze sedmnáctileté posádky přežil. V ledové vodě strávil několik hodin, přidržoval se mrtvých těl dvou námořníků a prosil o pomoc Boha i Svatou Marii Karmelskou, patronku všech námořníků. Přísahal, že pokud přežije, vykoná poutě na posvátná místě po celém světě.

Jako zázrakem jej objevil tým záchranářů a dalších osm měsíců strávil v hyperbarické komoře, kde se zotavoval ze svých zranění. Dlouho dobu pak nebyl schopen chodit a lékaři si nebyli jisti, zda se vůbec na vlastní nohy někdy postaví. Garcia zůstal upoutaný dva roky na vozíčku a další dva roky pak chodil o berlích. Nakonec byl schopen samostatné chůze jako dřív. Na slib, který dal Panně Marii, však nezapomněl. Vybral veškeré své úspory, naplnil batoh základními potřebami a vyrazil na cesty.

Život tohoto bývalého námořníka změnil dotek smrti.

Život tohoto bývalého námořníka změnil dotek smrti.

První zastávkou bylo proslulé poutní místo Santiago de Compostela ve Španělsku. Odtud se vydal do Říma v Itálii, kde se setkal s tehdejším papežem Janem Pavlem II., a pak navštívil tucet jiných poutních míst na evropském kontinentu. Posléze se vypravil přes Turecko do Asie a zavítal do Izraele, Sýrie, Kazachstánu, Tibetu i Indie. Prošel Sibiří a přes Rusko se dostal až na Aljašku. Putoval napříč Severní Amerikou na jih do Mexika a odtud až do Jižní Ameriky. Tam všude se zastavoval u svatyň a svatých míst, ať byly jakéhokoliv náboženství. Vyjma Oceánie přešel všechny kontinenty.

Jose Antonio Garcia navštívil tisíce svatých míst.

Jose Antonio Garcia navštívil tisíce svatých míst.

I když měl zpočátku 36 000 euro, vše utratil v prvních etapách svého putování, takže nakonec musel spoléhat na dobročinnost cizinců a jejich ochotu poskytnout mu jídlo a přístřeší. V jednom svém rozhovoru pro noviny se svěřil, že nejvíc ho ohromila šlechetnost lidí z chudých zemí, kteří dobře znali, co je to skutečný hlad, přesto byli schopni se rozdělit o poslední zbytky jídla s druhými. Největším zážitkem pro něj znamenal šestiměsíční pobyt stráveny v buddhistickém klášteře ve Lhase a návštěva bosenského města Medžugorje, které nazval “místem, kde člověk může opravdu cítit víru”.

S batohem na zádech už procestoval kromě Oceánie všechny kontinenty.

S batohem na zádech už procestoval kromě Oceánie všechny kontinenty.

Pokud jde o jeho rodinu, Garcia tvrdí, že jsou na něj pyšní a podporují ho. Podle něj je to dáno charakterem jeho cesty i tím, že byli už z dřívějška zvyklí na to, že jako námořník trávil několik měsíců mimo domov.

Garcia za 11 let urazil celkem 107 000 kilometrů, navštívil tisíce svatých míst a svatostánků a letos se konečně vrátil do svého rodného města, kde na něho už čekali dcera a vnoučata. Ve svých 67 letech muž cítí, že již splnil slib, který dal Panně Marii, a zbytek života chce nyní věnovat pomoci a službě druhým lidem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu