válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž na své zahradě obnovil populaci vzácného otakárka

Muž na své zahradě obnovil populaci vzácného otakárka
Zdroj: odditycentral.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Otakárek Bathus philenor je jedním z nejkrásnějších, ale také nejvíce ohrožených druhů motýlů v Severní Americe. Z oblasti San Francisca například zcela vymizel. Ovšem jeden muž se postaral o to, že se zase vrátil.

Tomáš Chalupa 11. srpna 2016

Tim Wong je mladý biolog, který na své zahradě vypěstoval celou početnou generaci těchto motýlů. Chování motýlů bylo vždy jeho hobby, takže se rozhodl, že pro San Francisco tento druh motýla zachrání. „Choval jsem motýly už na základní škole, hrozně mě to bavilo,“ vzpomíná Wong.

Svá mladá léta tak trávil na loukách, kde chytal nejrůznější druhy motýlů, a pak je doma choval a rozmnožoval. Zkušenosti měl tedy velké. Jeho pozornost zaujal právě osud otakárků z rodu Bathus philenor. Druh postupně vymíral nejen v San Franciscu, ale i v dalších lokalitách. Wong zjistil, že otakárci ve fázi housenky se živí pouze jediným druhem rostliny. Tím je podražec kalifornský, kterému se ovšem rovněž přestalo dařit. Příčina a následek tudíž byly jasné. Otakárci neměli dostatek potravy, a proto vymírali.

Wong z botanické zahrady získal několik těchto rostlin a zasadil je na své zahradě. Pak se vypravil do okolí města, aby našel alespoň nějaké housenky. Nakonec se mu jich podařilo najít asi dvacet a přemístil je na svou zahradu. „Jedly jako malá armáda,“ říká Wong. Postupně spásly celou vegetaci v jeho skleníku, ale výsledek stál za to. Housenky se zapouzdřily a následně se z nich vylíhla první generace motýlů. Nyní jich má Wong na své zahradě asi dvě stě, a díky jeho úsilí se tak vzácný otakárek stal zase součástí přírody v San Franciscu.

Další články

Zavří­t reklamu