válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž na Aljašce našel 50 let starý vzkaz v láhvi. Napsal ho sovětský námořník

Muž na Aljašce našel 50 let starý vzkaz v láhvi. Napsal ho sovětský námořník
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 1969 vytvořil kapitán sovětské lodi Anatolij Bocanenko vzkaz v láhvi. O padesát let později ho objevil muž na Aljašce.

Simona Knotkova 20. září 2019

Tyler Ivanoff z aljašského Shishmarefu sbíral dříví na oheň, když narazil na starou láhev od vína. Nacházel se v ní dokonale zachovalý kus papíru, který nesl vzkaz. Před padesáti lety jej napsal Anatolij Bocanenko, bývalý sovětský kapitán lodi Sulak.

„Musel jsem vynaložit hodně úsilí, abych se ke vzkazu dostal. Použil jsem k tomu svoje zuby. Vnitřek láhve byl suchý a pořád z něho šlo cítit víno nebo nějaký starý alkohol. Vzkaz byl perfektně zachovalý,“ popisuje Ivanoff.

Protože sám azbuku neovládá, vzkaz vyfotil a s prosbou o pomoc publikoval na Facebooku. Po přeložení se dozvěděl, že v listu stojí: „Srdečné pozdravy z ruského Dálného východu z mateřské lodi VRXF Sulak. Zdravím kohokoliv, kdo tuto láhev našel, a prosím ho, aby celé naší posádce odpověděl na adresu Vladivostok -43 BRXF Sulak. Přejeme vám dobré zdraví a dlouhé roky života a šťastného plachtění. 20. června 1969.“

Příběh zaujal ruskou televizi Russia-1. Podařilo se jí vypátrat dnes šestaosmdesátiletého Rusa, autora vzkazu, kterému bylo v době psaní třicet šest let. U lodi Sulak dohlížel na její stavbu a následně se s ní čtyři roky plavil. Dneska už loď bohužel neexistuje – v 90. letech putovala do šrotu.

Poté, co jej reportéři kontaktovali a domluvili si s ním setkání, neubránil se slzám. Své písmo nejprve nepoznával, ale nakonec uznal, že je skutečně pisatelem listu. Zavzpomínal si pak na dobu, kdy sloužil jako kapitán, a novinářům zároveň ukázal některé z upomínkových předmětů, které mu z této doby zbyly. Byly mezi nimi například malé lahvičky likérů.

Tyler Ivanoff má radost, co jeho příspěvek ze sociální sítě způsobil. „Je skvělé, jak jedna malá fotka na Facebooku vyrostla v takový příběh. Něco podobného určitě udělám v budoucnu i já se svými dětmi. Prostě jenom pošlu po vodě vzkaz a uvidíme, kde nakonec skončí,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu