válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž musí své bývalé manželce zaplatit tisícové odškodné za to, že mu uklízela

Muž musí své bývalé manželce zaplatit tisícové odškodné za to, že mu uklízela
Zdroj: Pixabay

Rozvod s manželkou se muži z Číny celkem prodražil. Soud určil, že ženě musí zaplatit odškodné za roky uklízení.

Simona Knotkova 5. března 2021

Muž uváděný médii pod jménem Čchen se po pěti letech manželství rozhodl, že se se svou manželkou Wang rozvede. Wang s tím zprvu nesouhlasila, ale nakonec k rozvodu přistoupila. Nastavila si však jasné podmínky. Po svém manželovi požadovala, aby jí zaplatil odškodné za všechny roky, kdy se starala o domácnost doslova na plný úvazek. „Muž se jen stěží staral, nebo se podílel na jakémkoliv druhu domácích prací,“ uvedla žena u soudu v pekingském obvodu Fang-šan. Stejně tak to byla výhradně ona, kdo pečoval o jejich dítě.

Thumbnail # Žena se chce rozvést se svým manželem. Dělá za ni totiž všechny domácí práce
Mohlo by Vás zajímat:

Žena se chce rozvést se svým manželem. Dělá za ni totiž všechny domácí práce

Wang využila zákon, kterou vstoupil v platnost před pár lety a manželům při rozvodu umožňuje požadovat po svých druzích odškodné v případě, že mají pocit, že se během manželství podíleli na chodu domácnosti nebo se starali o děti či staré a nemohoucí příbuzné více než jejich partner. Než tento zákon začal platit, manželé si mezi sebou v rozvodovém řízení pouze rozdělovali majetek.

Žena po svém bývalém muži původně chtěla kompenzaci ve výši 160 tisíc jüanů (více než 538 tisíc korun). Soud ale nakonec určil jednorázovou částku v hodnotě 50 tisíc jüanů (cca 168 tisíc korun) a muži nařídil měsíční výživné v podobě 2 tisíc jüanů (cca 6700 korun).

Thumbnail # Ve španělské škole učí chlapce domácí práce
Mohlo by Vás zajímat:

Ve španělské škole učí chlapce domácí práce

Rozhodnutí soudu vzbudilo mezi Číňany pozdvižení, ale rozhodně ne z důvodu „poškozeného“ muže. Lidem se nelíbí směšně nízká výše částky, která má vykompenzovat ženinu několikaletou péči o domácnost a dítě. „Došla mi slova. Práce hospodyně na plný úvazek se naprosto podceňuje. Jenom chůva vás v Pekingu přijde na více něž padesát tisíc jüanů ročně,“ píše ve svém komentáři například jeden uživatel čínské sociální sítě.

Další ženám radí, aby se nikdy nestávaly manželkami a hospodyňkami na plný úvazek a vždycky byly finančně zabezpečené pro případ nouze. „Dámy, nezapomínejte být stále nezávislé. Neodcházejte ze zaměstnání poté, co vstoupíte do manželství. Mějte vždycky zadní vrátka.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu