válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž měl proraženou hlavu metrovou tyčí, přesto přežil

Muž měl proraženou hlavu metrovou tyčí, přesto přežil
Zdroj: allthatsinteresting.com

Jsou věci, na které nemá lékařská věda žádné vysvětlení. Pokud vám hlavu skrz naskrz prorazí masivní železná metrová tyč, pak byste měli být zákonitě mrtví. Prakticky neexistuje žádná možnost, že by se takové zranění dalo přežít. Jak to, že jej v roce 1848 zaměstnanec železnice Phineas Gage přežil?

Tomáš Chalupa 4. března 2019

Dne 13. září roku 1848 pětadvacetiletý Phineas Gage pracoval na podloží tratě ve městě Cavendish v americkém státě Vermont. Jeho úkolem bylo umisťovat střelný prach do děr pod pražce a pak jej asi metr dlouhou tyčí upěchovat. Gauge se v osudovou chvíli na moment otočil na přicházejícího kolegu, když v tom střelný prach vybuchl a vrazil mu metrovou tyč do hlavy.

Ta prošla skrze jeho lebku pod levou tváří, prošla mozkem a vyšla ven na vrchu hlavy. Letěla pak ještě nějakých sedm metrů. Podle dochovaných zpráv Gage nejen že nezemřel, ale dokonce po tomto příšerném zranění ani neztratil vědomí. Doktorovi dokonce řekl: „Mám tady pro vás asi hodně práce“.

Gage přišel o levé oko, ale to bylo vzhledem k okolnostem bráno jako zázrak. Jinak totiž neutrpěl žádné vnějškové zranění. Ale s psychikou to bylo horší. Podle všech, kteří jej znali, už to nebyl Gage. Prošel obrovskou změnou osobnosti a ztratil mnoho vlastností, které dělají člověka člověkem. Balancoval na hranici mezi zvířetem a člověkem, přitom jednou vítězila lidská stránka, podruhé zvířecí. Byl neuctivý a rouhačský, neměl žádnou úctu ke kolegům nebo lidem obecně. Kvůli tomu jej dráhy odmítly po rekonvalescenci přijmout zpět, ale jelikož byl jinak zdravý, nevyplatily mu dokonce ani žádné odškodné.

Gage se proto několikrát přestěhoval a nakonec zemřel ve věku 36 let na infarkt v San Franciscu. Gage je dodnes jedním z největších případů pro neurologii. Je klasickým případem, který dokládal, že zranění mozku vede ke změně osobnosti. Případ je uváděn i v dnešních učebnicích medicíny. Současně je ale stále velkou záhadou, jak to, že tak děsivé zranění vůbec přežil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu