válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž má vzácný typ krve. Díky dárcovství zachránil už miliony dětí

Muž má vzácný typ krve. Díky dárcovství zachránil už miliony dětí
Zdroj: boredpanda.com

Přes 60 let dárcovství a 1173 odběrů - s takovými hodnotami se může pochlubit dnes třiaosmdesátiletý Australan. Poslední odběr absolvoval před dvěma lety. Říká však, že kdyby mu to legislativa dovolila, daroval by krev i nadále.

Simona Knotkova 14. června 2020

James Harrison podstoupil ve svých čtrnácti letech komplikovanou operaci, během které mu byla odstraněna plíce. Naživu zůstal jen díky krvi dárců. Když po třech měsících opouštěl nemocnici, rozhodl se, že „dluh“ splatí tím, že se sám stane dárcem. Po dovršení osmnáctého roku začal pravidelně dávat krevní plazmu Červenému kříži.

V té době se novorozenci běžně rodili s poškozeným mozkem a matky byly stíhány častými potraty kvůli hemolytické nemoci novorozenců. K tomuto stavu dochází, když má matka Rh faktor negativní a plod je po otci Rh pozitivní. Tělo matky vyhodnotí krvinky plodu jako cizorodé a začne si proti nim budovat protilátky. Toto riziko platí především pro druhé těhotenství, kdy si tělo po předcházejícím porodu či potratu, během něhož došlo k přestupu krvinek plodu do krevního oběhu matky, už vytváří obranu.

James Harrison je na krevním oddělení jako doma

James Harrison je na krevním oddělení jako doma

Právě v krvi Harrisona lékaři našli vzácnou protilátku, díky které vyvinuli anti-D globulin. Ten bývá dnes již běžně podáván matkám a zabraňuje jejich imunitnímu systému, aby si tvořil protilátky proti nenarozenému dítěti.

„Každý sáček s krví je drahocenný, ale Jamesova krev je ještě výjimečnější. Každá dávka anti-D, která kdy byla v Austrálii vyrobena, pochází z jeho krve. V Austrálii je ohroženo více jak 17 % žen, takže zachránil už opravdu množství životů,“ říká Jemma Falkenmire z Červeného kříže.

Nikdo neví, proč zrovna Harrison je majitelem vzácné krve. Podle některých teorií za tím může stát právě množství transfúzí, které jako teenager podstoupil. V Austrálii se ví maximálně o další padesátce lidí s touto protilátkou.

Miliony dětí mohou žít díky jeho protilátce

Miliony dětí mohou žít díky jeho protilátce

James Harrison, jemuž se přezdívá muž se zlatou paží, je však skromný a nepovažuje se za velkého hrdinu. „Celkem se až stydím, když mi pořád někdo říká: ‚Oh, udělal jsi tohle a tohle, jsi hrdina.‘ Dělám jenom to, co můžu. Je to jeden z mých talentů, vlastně asi jediný, který mám,“ říká.

Všechno má ale svůj konec. Před dvěma lety muž překročil nejvyšší věkovou hranici vhodnou pro odběr plazmy v Austrálii – 81 let – a podstoupil svůj poslední odběr. Jeho příspěvek vědě je ale nadčasový.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu