Největší cestovní pas na světě vlastní Eric Oborski.

Největší cestovní pas na světě vlastní Eric Oborski. | zdroj: smithsonianmag.com


Muž má největší cestovní pas na světě, čítá 1400 stran!

TÉMATA: lidé | cestování | rekordy

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 07. 2016 | 15:00

Američan Eric Oborski se může pochlubit největším cestovním pasem na světě. Přesněji řečeno, je to svazek mnoha pasů. Americké předpisy totiž umožňují vydávat pasy s 52 stránkami. Než tyto standardy začaly platit, vlastnil Oborski i pasy se 192 stranami!

Jeho první výlet se uskutečnil do Japonska v roce 1965. Domů se vracel přes Filipíny, Hongkong, Rusko, Polsko, následovaly další evropské státy. Oborski se vlastně z výletu nikdy pořádně nevrátil, stále je totiž na cestách. Živí se jako překladatel a organizátor zájezdů do Asie. Od Japan Airlines získal neomezenou letenku, což dalo jeho cestování novou dynamiku. "Někdy jsem se ráno probudil a řekl jsem si, že bych si mohl jen tak zaletět do Japonska. Tak jsem si tam zaletěl, protože jsem to měl zadarmo,"  vysvětluje náruživý cestovatel.

Přestože se prokazoval opravdu obřím pasem, nikdy neměl podle svých slov problémy s odbavením. Ani úředníkům nepřišlo divné listovat jeho stostránkovým pasem, aby mu dali razítko. "Nikdy jsem s tím neměl problém, ani jednou v životě," tvrdí Oborski. 

V cestování samozřejmě hodlá pokračovat nadále a vybízí k tomu všechny lidi. "Je jediný způsob, jak se něco dozvědět o světě. Poznat ho z první ruky," uzavírá muž. 
user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 07. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu