válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž, který zkoušel žít v Alpách jako koza: chodil po čtyřech, žral trávu, stal se součástí stáda

Muž, který zkoušel žít v Alpách jako koza: chodil po čtyřech, žral trávu, stal se součástí stáda
Zdroj: Daily Mail
+ 5 fotek+ 6 fotek

Lidský život je těžký, ale ani kozy to nemají jednoduché. Přesvědčit se o tom mohl britský badatel Thomas Thwaites, který strávil šest dní na farmě ve Švýcarských Alpách a zkoušel tam žít jako koza.

Markéta Oderská 1. září 2015

„Mým cílem bylo odpočinout si od lidského bytí, které je plné bolestí, úzkostí, lítosti nad minulostí a obav z budoucnosti,“ vysvětlil 35letý Londýňan Thomas Thwaites, proč se rozhodl transformovat se v horskou kozu. Lidský život je podle něj těžký, depresivní a strastiplný, proto chtěl poznat, jaké to je žít jako „nelidský živý tvor“. Předpokládal, že život zvířete je mnohem klidnější a jednodušší, bez každodenního „existenciálního teroru“.

„Původně jsem chtěl být slonem, ale to se jaksi nezdařilo,“ prozradil. „Navštívil jsem jednu šamanku a ta mi řekla, že jsem idiot. Tak jsem se rozhodl být kozou.“ Za tímto účelem si nechal vyrobit speciální protézu s kopyty, aby v nich mohl chodit po čtyřech, a dokonce umělý žaludek, který by mu umožnil živit se trávou. Studoval chování koz, jejich způsob dorozumívání a pak se vypravil na šestidenní dovolenou do Švýcarských Alp, aby si kozí život vyzkoušel takříkajíc na vlastní kůži. Nebyla to však žádná idylka, jak brzy poznal.

Chodit s protézami po čtyřech bylo dost namáhavé.

Chodit s protézami po čtyřech bylo dost namáhavé.

Pohyb v horském terénu byl dost náročný, protézy končetin ho tížily na pažích a při chůzi dolů z kopce mu působily extrémní bolest. Také těžko snášel chlad a déšť a za těchto podmínek nedokázal spávat jako ostatní kozy venku pod širým nebem a musel si proto postavit stan. Velmi obtížné bylo držet se stáda, které ho zprvu nechtělo přijmout mezi sebe. „Byl jsem schopen s nimi držet krok asi kilometr při jejich cestě dolů po úbočí skalnatých kopců, ale pak mě nechaly za sebou v prachu,“ svěřil se. „Zbytek dne jsem strávil tím, že jsem se snažil stádo dohnat a nakonec jsem je našel, jak se pasou na krásné pastvině, kde rostla měkoučká tráva,“ líčil své zážitky kozí muž.

Kozy se naštvaly, že se kozí už nad ně "povyšoval".

Kozy se naštvaly, že se kozí už nad ně „povyšoval“.

Naopak mnohem lépe se mu šplhalo nahoru do kopců, takže se mu v jedné chvíli podařilo celé stádo předběhnout a vylézt ze všech nejvýš. „Tím jsem se ale dopustil kozího faux-pas, neboť jsem tím dával najevo svoji dominanci, “ připustil Thwaites. „Pohlédl jsem pod sebe a všiml si, jak celé stádo přestalo přežvykovat a koukalo na mě. V tu chvíli jsem si uvědomil, že mají pěkně ostré rohy a začal jsem se jich poprvé bát.“ Naštěstí jedna z koz, která si Thomase zřejmě oblíbila, rozptýlila vzniklé napětí ve stádu, a to byl moment, kdy ho kozy konečně přijaly mezi sebe. Thwaites strávil se stádem tři dny a zbytek kozí dovolené pak prožil jako kozel samotář. „Byla to zajímavá zkušenost,“ bilancoval posléze. „Myslím, že by bylo fajn žít jednodušší život,“ dodal.

Kozy nakonec Thomase přijaly mezi sebe.

Kozy nakonec Thomase přijaly mezi sebe.

Thwaites se chystá v nejbližší době zveřejnit fotografie ze svého kozího experimentu na výstavě v londýnské galerii Studio 1.1 a připravuje k vydání také knihu, která ponese název: „Kozí muž: Jak jsem si odpočinul od toho být člověkem“.

Další články

Zavří­t reklamu