válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž, který stvořil Hitlera: Alois Hitler byl agresivní alkoholik s nevyjasněným rodinným původem

Muž, který stvořil Hitlera: Alois Hitler byl agresivní alkoholik s nevyjasněným rodinným původem
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 1837 se selce z Dolního Rakouska narodil chlapec Alois. O skoro padesát let později dal tento muž život člověku, který je považován za největší zrůdu novodobé historie.

Simona Knotkova 10. května 2019

Alois přišel na svět 7. června. V malé rakouské vesnici Strones se narodil neprovdané dvaačtyřicetileté Marii Anně Schicklgruberové a neznámému otci. Žena se krátce poté sice provdala za ovdovělého mlynáře Johanna George Hiedlera, ale muž se k otcovství nikdy nepřihlásil. Malého chlapce po smrti matky v roce 1847 poslal ke svému bratrovi Johannu Nepomukovi Hiedlerovi, což dodnes živí spekulace, že otcem byl ve skutečnosti jeho strýc. Aby byl celý případ ještě pikantnější, ve hře byl také jistý Leopold Frankenberger – židovský obchodník, u něhož měla Marie údajně sloužit. Tato domněnka však byla definitivně vyvrácena matričními dokumenty, podle kterých v dané oblasti žádní Židé nebydleli.

Dům Johanna Nepomuka Hiedlera, ve kterém Alois strávil část dětství.

Dům Johanna Nepomuka Hiedlera, ve kterém Alois strávil část dětství.

Ve třinácti letech odešel Alois do Vídně, kde se vyučil obuvnickému řemeslu. Po dovršení osmnáctého roku začal pracovat jako pohraničník. Poprvé se oženil v roce 1873, a to s o čtrnáct let starší dcerou zámožného úředníka Annou Glaslovou. V té době také přijal příjmení svého domnělého otce, které však bylo z neznámých důvodů v úředních spisech změněno na Hitler. Díky dopsání biologického otce do matričních záznamů (stalo se tak za pomoci strýce Nepomuka, Georg byl už po smrti) se Alois stal dědicem majetku Hiedlerových.

Portrét Aloise Hitlera (1837-1903).

Portrét Aloise Hitlera (1837-1903).

O ten se později mohl dělit se svou novou manželkou Franziskou Matzelsbergerovou, s níž udržoval poměr už během prvního manželství. Francizka si byla vědoma záletnictví svého muže a jako prevenci vyhodila z domu děvečku Klaru Pölzlovou, s níž měl mít Alois rovněž pletky. Nedlouho po sňatku však zemřela na tuberkulózu a její místo v roce 1885 nahradila právě Klara. Zajímavostí je, že Klara byla vnučkou Nepomuka, a byla tedy Aloisovou neteří z druhého kolena. Pokud byla navíc pravda, že otcem byl ve skutečnosti Nepomuk, byla by jeho přímou neteří. Aby se proto sňatek mohl vůbec uskutečnit, dvojice si musela vyžádat výjimku od církve. Společně zplodili šest dětí, ale pouze dvě z nich se dožily pozdějšího věku. Jedním z nich byl chlapec, který byl pokřtěn jako Adolfus.

Portrét Kláry Pölzlové (1860-1907).

Portrét Kláry Pölzlové (1860-1907).

Adolf svého otce nesnášel už od raného věku. „Nikdy jsem ho nemiloval, měl jsem z něj strach,“ nechal se později slyšet. Alois byl pedantský a násilnický rodič, který si rád přihnul. Od manželky a dětí vyžadoval absolutní poslušnost, v jiném případě nešel daleko pro ránu. Není pochyb, že právě v nešťastném dětství se zformovala nenávistná osobnost Adolfa Hitlera. Bezohledné chování se negativně podepisovalo na jeho zdraví a psychice a on se uzavíral před svým okolím. Utrpení trvalo celých čtrnáct let.

Adolf Hitler jako batole.

Adolf Hitler jako batole.

V lednu roku 1903 šel Alois do hospody na pravidelnou ranní sklenici vína. K jejímu vypití se ale už nikdy nedostal. Když mu ji hostinský i s novinami přinesl ke stolu, Alois byl mrtvý. Podle lékařů byl příčinou pravděpodobně infarkt. Rodina Hitlerů byla osvobozena od tyrana, který jim z každodenního života dělal peklo. Pozvolný vzestup zla v podobě Adolfa Hitlera se už ale nedal zvrátit… Vypadala by budoucnost jinak, kdyby byl v minulosti jeho otcem někdo jiný než Alois Hitler? O tom můžeme dnes už jen spekulovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu