Henk Zanoli a jeho rodina na archivní fotografii z roku 1942 | zdroj: mynet haber


Muž, který pomáhal Židům, přišel při náletech v Gaze o příbuzné. Vrátil metál a obvinil Izraelce z rasismu

TÉMATA: druhá světová válka | holokaust

91letý bývalý právník z Holandska Henk Zanoli podnikl v roce 1943 riskantní cestu vlakem, když odvážel z Amsterodamu nezletilého židovského chlapce, jehož rodiče i sourozenci zahynuli v koncentráku. Holandská rodina dva roky nebohého hocha ukrývala před nacisty ve svém domě. Izrael pak za to vyznamenal Henka Zanoliho čestnou medailí. Minulý měsíc se mu ovšem odvděčil vskutku „královsky“: při jednom z leteckých náletů mu v Gaze usmrtil šest příbuzných! Zdrcený Holanďan Izrael zkritizoval a vyznamenání vrátil.

user-avatar

Ivanhoe

29. 08. 2014 | 12:22

vyznamenání za záchranu Židů před nacisty

Holanďanova praneteř je totiž provdána za palestinského ekonoma Ismaila Ziadaha, jenž během náletu ztratil tři své bratry, švagrovou, synovce a 70letou matku. Došlo k tomu minulý měsíc, když jedna z bomb zasáhla čtyřposchoďový dům v uprchlickém táboře v Bureij, pod jehož troskami našli smrt všichni, kteří se uvnitř zdržovali.

V dopise, který Henk Zanoli odeslal i s medailí na izraelskou ambasádu, připomněl, jakou cenu zaplatila jeho rodina, když se zapojila do odboje proti nacismu. „Otec zahynul v koncentračním táboře v Mauthausenu, mého švagra nacisté popravili v písečných dunách a židovskou snoubenku mého bratra poslali do transportu, z něhož se nikdy nevrátila živá,“ uvedl. „V této souvislosti je obzvlášť šokující a tragické, že se nyní musí má rodina vyrovnat s vraždou příbuzenstva v Gaze. Vraždou, jejímž pachatelem je stát Izrael,“ dodal.

letecké nálety v Gaze

Henk Zanoli přitom hned po válce podporoval vznik nezávislého izraelského státu. Nyní však začíná věřit, že „sionistický projekt v sobě nese prvek rasismu tím, jak usiluje o vybudování státu výlučně pro Židy“. Jako bývalý právník by se nedivil, kdyby Izrael jednoho dne čelil obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti„Co se stalo naší rodině v Gaze přijde jednou rovněž na přetřes,“ prohlásil.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

29. 08. 2014 | 12:22

Zavří­t reklamu