válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž, který pomáhal Židům, přišel při náletech v Gaze o příbuzné. Vrátil metál a obvinil Izraelce z rasismu

Muž, který pomáhal Židům, přišel při náletech v Gaze o příbuzné. Vrátil metál a obvinil Izraelce z rasismu
Zdroj: mynet haber

91letý bývalý právník z Holandska Henk Zanoli podnikl v roce 1943 riskantní cestu vlakem, když odvážel z Amsterodamu nezletilého židovského chlapce, jehož rodiče i sourozenci zahynuli v koncentráku. Holandská rodina dva roky nebohého hocha ukrývala před nacisty ve svém domě. Izrael pak za to vyznamenal Henka Zanoliho čestnou medailí. Minulý měsíc se mu ovšem odvděčil vskutku „královsky“: při jednom z leteckých náletů mu v Gaze usmrtil šest příbuzných! Zdrcený Holanďan Izrael zkritizoval a vyznamenání vrátil.

Ivanhoe 29. srpna 2014
vyznamenání za záchranu Židů před nacisty

vyznamenání za záchranu Židů před nacisty

Holanďanova praneteř je totiž provdána za palestinského ekonoma Ismaila Ziadaha, jenž během náletu ztratil tři své bratry, švagrovou, synovce a 70letou matku. Došlo k tomu minulý měsíc, když jedna z bomb zasáhla čtyřposchoďový dům v uprchlickém táboře v Bureij, pod jehož troskami našli smrt všichni, kteří se uvnitř zdržovali.

V dopise, který Henk Zanoli odeslal i s medailí na izraelskou ambasádu, připomněl, jakou cenu zaplatila jeho rodina, když se zapojila do odboje proti nacismu. „Otec zahynul v koncentračním táboře v Mauthausenu, mého švagra nacisté popravili v písečných dunách a židovskou snoubenku mého bratra poslali do transportu, z něhož se nikdy nevrátila živá,“ uvedl. „V této souvislosti je obzvlášť šokující a tragické, že se nyní musí má rodina vyrovnat s vraždou příbuzenstva v Gaze. Vraždou, jejímž pachatelem je stát Izrael,“ dodal.

letecké nálety v Gaze

letecké nálety v Gaze

Henk Zanoli přitom hned po válce podporoval vznik nezávislého izraelského státu. Nyní však začíná věřit, že „sionistický projekt v sobě nese prvek rasismu tím, jak usiluje o vybudování státu výlučně pro Židy“. Jako bývalý právník by se nedivil, kdyby Izrael jednoho dne čelil obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. „Co se stalo naší rodině v Gaze přijde jednou rovněž na přetřes,“ prohlásil.

Další články

Zavří­t reklamu