válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž je přes 20 let na internetu anonymní. Nikdo neví, jak vypadá

Muž je přes 20 let na internetu anonymní. Nikdo neví, jak vypadá
Zdroj: odditycentral.com

Ač je to skoro k nevíře, i dnes existují lidé, kteří si na internetu hájí své soukromí. Jonathan Hirshon jde ve svém snažení ještě dál. Jeho podobu nenajdete přes žádný internetový vyhledávač ani sociální síť.

Simona Knotkova 8. ledna 2018

Stejně jako si někteří lidé nedokážou představit život bez internetu, existuje stále skupina těch, kterým svět sítí nic neříká. Mezi první skupinou ale asi jen stěží najdete i takové uživatele, jejichž tvář internet a sociální sítě neznají. Obzvlášť když se nejedná o falešné identity, ale skutečné lidi s jménem. Jonathan Hirshon je v tomto směru unikem.

Na internetu se pohybuje přes dvacet let, jako PR specialista je v častém kontaktu s ostatními a jeho facebookový profil čítá přes tři tisíce přátel. Přesto internet nezná jeho podobu. Muž ji totiž odmítl poskytnout a dělá všechno pro to, aby nikdy nevyplavala na povrch.

„Rozhodl jsem se, že na sociálních médiích o sobě budu šířit všechno. Moje tvář je ale základem mé individuality a já se odmítám vzdát posledního kousku, který můžu kontrolovat,“ vypráví.

Na začátku to prý byla jenom taková hra. Jak dlouho vydrží zůstat anonymní. Dnes jsou tomu ale už více jak dvě desetiletí, co se to Hirshonovi daří. Po zadání jeho jména do Google vám vyjede množství nesouvisejících výsledků. Nedokáže ho odhalit ani Facebook, který v roce 2010 spustil nástroj na rozlišování obličejů.

Jedna z podob, s kterou se muž prezentuje na Facebooku

Jedna z podob, s kterou se muž prezentuje na Facebooku

Jeho identita byla nechtěně prozrazena vlastně jen dvakrát, ale není jasné, kde se tak stalo. Mělo se jednat o dva jeho přítele ze Srbska a Chorvatska.

„Poslal jsem jim urgentní tweety, ve kterých jsem je slušně žádal, zda by fotografie mohli smazat. Oba s tím neměli problém a za omyl se mi velmi omlouvali. Neudělali to ze zlomyslnosti, jenom byla chyba v dorozumění.“

Na rozpoznávání obličejů funguje například i odemykání nejnovějšího iPhone X. S Applem však muž nemá dle svých slov problém. „Applu v tomhle ohledu věřím. Sesbírána data zůstávají uvnitř telefonu. Apple je nijak nevyužívá.“

A proč Jonathan Hirshon vlastně natolik trvá na anonymitě? Jeho důvod možná donutí přemýšlet o internetu i vás. „Pravděpodobně jste si všimli, že mám velmi dobré znalosti o technologiích na rozeznávání tváří. V minulosti jsem pracoval už pro několik společností v informační a bezpečností sféře. A tady bychom mohli skončit a nechat ostatní, ať si další věci domyslí…“

Dodává: „Když se mě na to lidé ptají, dávám jim čtyři možnosti. Buď jsem příliš stydlivý. Pracoval jsem jako špion. Jsem v programu na ochranu svědků. Nebo jsou všechny tři možnosti správné. Nebudu potvrzovat ani vyvracet žádnou z nich.“

Další články

Zavří­t reklamu