Martin Riese je profesionálním degustérem vody od roku 2005. Za svůj život prý ochutnal více jak 4 tisíce druhů. | zdroj: odditycentral.com, businessinsider.com


Muž je odborník na vodu. Degustuje ji stejně jako sommelier víno

TÉMATA: voda | degustace | sommelier | profese | nadání

user-avatar

Simona Knotková

18. 05. 2018 | 08:00

Myslíte si, že každá voda chutná stejně? Omyl. Martin Riese by vám chuť různých druhů dokonce dokázal popsat, stejně jako sommelier popisuje víno.

Talent na degustaci vody v sobě muž objevil v raném dětství. Už jako čtyřletý chlapec objížděl s rodiči Evropu a na různých místech chutnal různou kohoutkovou vodu. Zatímco pro ostatní to byla prostě běžná voda bez chuti, on si začal všímat, že každá z nich ve skutečnosti chutná jinak.

"Fascinovalo mě, že tomu říkají kohoutková voda, a přitom žádná z nich nechutnala stejně. Nedokázal jsem pochopit, že všechny ty vody nazývají stejným výrazem," vypráví muž původem z Německa.

V dospělosti se přestěhoval do Spojených států. Zde neobvyklou schopnost proměnil v živobytí a momentálně je jediným vodním sommelierem ve Státech. Jeho služby využívá například řetězec restaurací Patina Group, ve kterých Riese nabízí své vodní menu. Ne všichni mají pro jeho zaměstnaní pochopení.

"Možná si o mně pomyslíte, že jsem blázen. Takový názor je zcela normální. Během listování mého vodního menu lidé nevěří svým očím. Zjišťují, že i voda má svou cenu. Když vidí, že piju vodu za dvacet dolarů, myslí si, že jsem šílený," vypráví.

On sám se na svůj um dívá stejně jako umělec na své nadání.

"Věřím, že každý na této planetě má něco, co může světu nabídnout. Máme tu například úžasné malíře a umělce. Malování je dar. Já malovat neumím. Narodil jsem se ale se speciálně vyvinutou chutí," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

18. 05. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu