"Za více stromů šel by světa kraj..." | zdroj: odditycentral.com


Muž jde pozpátku 800 kilometrů. Chce tak upozornit na ničení životního prostředí

TÉMATA: ekologie | deštné pralesy | příroda | aktivismus | indonésie

user-avatar

Simona Knotková

17. 08. 2019 | 08:17

Formy, kterými lidé demonstrují zhoršující se stav planety a nutnost pomoci, jsou různé. Muž z indonéské vesnice se kupříkladu vydal na dlouhý pochod po Zemi.

Třiačtyřicetiletý Medi Bastoni z Východní Jávy není první ani poslední člověk, který se dlouhou túrou snaží upozornit na závažný společenský problém. Jednoznačně jde ale o ojedinělý způsob, kterým se na pochod vydal – Bastoni si totiž usmyslel, že osmisetkilometrovou trasu z rodné vesnice Dono do Jakarty urazí pozpátku.  

Cesta započala 18. července a měla by skončit 17. srpna. V ten samý den se v hlavním městě Indonésie uskutečnil oslavy k 74. výročí nezávislosti země. Muž by se při té příležitosti rád setkal s indonéským prezidentem Jokoem Widodem, od něhož si vyžádá symbolické stromové semínko. To bude následně zaseto v lesích Mount Wills nedaleko jeho bydliště. Indonésan chce tímto způsobem upozornit na práci aktivistů, kteří se pokouší zachránit deštné pralesy. Symbolické gesto prezidenta by jejich snahy mohlo v očích veřejnosti významně podpořit.

Na pochod si s sebou Bastoni vzal osmikilový batoh se zásobami za pouhých 300 tisíc rupií (cca 500 korun) a postroj z ocelových trubek se zpětným zrcátkem, díky němuž vidí na svou cestu. V plánu bylo denně nachodit třicet kilometrů.

"Během dlouhých cest odpočívám v mešitách, policejních stanicích nebo u sousedských hlídek. Co se týče potravy, spoléhám především na pohostinnost a laskavost cizinců, které potkávám," sdělil cestovatel, který je ve svém soukromém životě otcem čtyř dětí.

Jeho "zpátečnická chůze" je nejenom symbolickým ohlédnutím se zpět na hrdiny minulých let, kteří bojovali za nezávislost ostrova, ale také projev holdu Zemi. Od splnění plánu ho neodrazují ani fyzické obtíže, které s sebou podobně dlouhý pochod přináší.

"Samozřejmě, že cesta je vyčerpávající. Jsem ale odhodlaný to udělat, abych bojoval za příští generaci. Můj domov ztrácí všechny své stromy, musím něco udělat. Ta bolest a únava se kvůli tomu dá snést," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

17. 08. 2019 | 08:17

Zavří­t reklamu