Příběh Číňana nás může v mnohém inspirovat.

Příběh Číňana nás může v mnohém inspirovat. | zdroj: odditycentral.com


Muž budoval 36 let kanál, aby do jeho vesnice mohla téct voda

TÉMATA: čína | inspirace

user-avatar

Simona Knotková

12. 08. 2017 | 09:00

Chuang Ta-fa starosta vesnice Cchao-wang-pa v čínské provincii Kuej-čou, zasvětil více jak tři desetiletí stavbě vodního kanálu. Riskoval pro to i svůj život.

Cchao-wang-pa je vesnice skrytá v horách. Když všechny její vodní zdroje vyschly, pro obyvatele zbyla jen jedna studna. "Měli jsme pravidlo, že nikdo si nesmí brát příliš moc. Pokud to někdo porušil, jiný neměl vodu na snídani," vzpomíná zástupce starosty Sü Čou.

V roce 1959 starostu Chuang Ta-fa napadlo, že by se voda dala čerpat z několik kilometrů vzdálené vesnice Jie-piao. K tomu však bylo potřeba vybudovat vodní kanál vedoucí přes tři hory.

Tehdy třiadvacetiletý muž sehnal několik dalších odvážných vesničanů a společně se do jeho výstavby pustili. Práce ve výškách byla nebezpečná a pracovníci vše dělali pomocí ručních nástrojů. Po deseti letech práce ale zjistili, že celé jejich snažení přišlo vniveč. Voda přes kanál totiž neprotékala.

Ta-fa uznal, že jejich příprava nebyla dostatečná, a tak se pustil do několikaletého studia vodních systémů. V devadesátých let stavba znovu započala. Výsledkem byl v roce 1995 kilometr dlouhý kanál, který do vesnice bezpečně přenáší vodu. Kromě toho se muž postaral také o přívod elektřiny do vesnice a výstavbu silnice.

"Byl jsem pevně rozhodnutý, že do Cchao-wang-pa dostanu vodu. Od té doby tu mají lidé dostatek potravy. Plné žaludky znamenají klidnou mysl. Pokud můžeme udělat něco pro vývoj, rozhodně bychom měli. Nemůžeme čekat, až se věci přihodí samy. Mohl jsme roky života proplýtvat tím, že jsem nic neudělal," uzavírá Chuang Ta-fa.

user-avatar

Simona Knotková

12. 08. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu