válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž bezmocně přihlíží, jak k jeho psu běží vlk. Neuvěříte, co následovalo

Nick Jans je fotožurnalistou aljašské přírody a vlky zná velmi dobře. Během dvaceti let, které strávil v odlehlých vesnicích mezi Inuity, je často lovil a zabíjel. To se ale jednoho dne změnilo. Dnes tyto šelmy hájí.

Yvonne Pokorná 7. prosince 2016

Obrat nastal v roce 2003, kdy Jans pobýval se svým labradorem na zadní verandě svého domu v Juneau na Aljašce. Zčistajasna se objevil vlk a zvědavý, hravý pes mu běžel v ústrety. Jans jen bezmocně přihlížel, obávaje se toho nejhoršího, avšak k jeho překvapení se stalo něco neuvěřitelného – vlk a pes si začali spolu hrát. Jakmile muž překonal počáteční šok, popadl fotoaparát a ty dva vyfotil.

Černý vlk a bílý pes

Černý vlk a bílý pes

Vlk se poté zdržoval v blízkosti jejich domu a Jans věnoval spoustu svého času, aby tuhle neobvyklou zkušenost zdokumentoval. Vlku dal dokonce jméno – Romeo.

Romeo se stal stálým návštěvníkem jejich městečka a s místními psy dováděl v sousedním parku. I když obyvatelé to zpočátku pozorovali s nedůvěrou, brzy zjistili, že není se čeho bát. Vlk si chtěl prostě jen se psy hrát.

Romeo si hraje se psy.

Romeo si hraje se psy.

“Ne že bychom neměli vlky v okolí Juneau. To víte, že máme. Ale ti přicházejí a odcházejí. Tento vlk ale pobíhal kolem vás jako pes. Víte, mám dvacetileté zkušenosti s divokými vlky v Brooksově pohoří. Jen tak se s nimi nepotkáte. Ale tento chlapík neměl z lidí strach. A nebyl nemocný, ani to nebyl blázen. Zjevně přišel z nějakého důvodu. A tím důvodem byli naši psi. Chtěl s nimi být v kontaktu,” vysvětloval fotograf. Pochopil to nejen on a jiní lidé, ale i psi a byl si toho vědom i sám Romeo. Ti všichni se snažili spolu harmonicky vycházet. A skutečně se jim to podařilo. Za tu dobu se vlk lecčemu přiučil od psů.

Zvířecí přátelství

Zvířecí přátelství

“Vlk přinášel hračky, které schoval,” líčil Jans. “Jednou to byl polystyrenový plovák. Romeo jej zvedl a přinesl mému příteli Harrymu, aby to hodil. Jasně porozuměl určitému druhu chování, které viděl u psů.”

Vlk si se psy rozuměl.

Vlk si se psy rozuměl.

Romeo se zdržoval na okraji městečka celých šest let. Po celý ten čas žil v míru jak s lidmi, tak i se svými psími kámoši, než ho jednoho dne zastřelili cizí pytláci. Místní obyvatelé pak vlku vzdali hold a na jeho počest mu udělili zvláštní medaili. Nick Jans celý příběh tohoto neobvyklého přátelství zdokumentoval v knize nazvané Vlk jménem Romeo.

Další články

Zavří­t reklamu