válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž bez dokladů zůstal trčet na letišti. Žil na něm 18 let

Muž bez dokladů zůstal trčet na letišti. Žil na něm 18 let
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 1988 letěl do Velké Británie. Nikdy se do ní ale nedostal. Kvůli ukradeným dokladům se stal mužem bez národnosti a osmnáct let žil na pařížském letišti.

Simona Knotkova 30. září 2018

Pohnutý osud Íráčana Mehrana Karimiho Nasseriho (1943) začíná v roce 1973. Tehdy odcestoval do Velké Británie, kde se zúčastnil protestu proti poslednímu íránskému šáhovi na trůně, Muhammadu Rezy Pahlavímu. Po návratu do rodné země o čtyři roky později byl za protivládní aktivity uvězněn a vyhnán do exilu. Nasseri se další čtyři roky marně pokoušel získat azyl v několika evropských zemích. Teprve po této době se díky iniciativě velvyslance OSN dostal jako uprchlík do Belgie. Zde mu bylo umožněno zvolit si evropské občanství. Muž tvrdil, že je po matce částečný Brit, a proto se rozhodl pro tuto zemi. Tam se měl roku 1988 také konečně přestěhovat. Nemohl ale tušit, že se ve skutečnosti na dalších čtrnáct let stane jeho domovem naprosto jiné místo…

Není moc jasné, co se přesně stalo. Nasseri se ve svých verzích příběhu mnohdy rozcházel. Podle té nejčastější mu ale někdo v pařížském vlaku, odkud pokračoval dál do Londýna, ukradl kufřík s potřebnými uprchlickými dokumenty. Bez dokladů ho na londýnském letišti poslali zpátky do Paříže. Jako muž bez papírů a země, do níž by se mohl vrátit, nebyl ale ani ve Francii žádaný. Nasserimu tedy nezbývalo nic jiného než se svými zavazadly zůstat na letišti. Jeho pobyt se ovšem protáhl na skoro dvě dekády života.

Nasseri během své obvyklé aktivity - četby novin.

Nasseri během své obvyklé aktivity – četby novin.

Jak se na takovém místě žije? Napovědět vám mohl Spielbergův Terminál z roku 2004, který se patovou situací muže nechal inspirovat. Hlavní roli uprchlíka bez národnosti v něm ztvárnil Tom Hanks. Nasseri se pravidelně stravoval v letištním McDonaldu, umývat se chodil na toalety a oblečení posílal do čistírny. Svůj čas trávil psaním deníku nebo čtením novin. Brzy si ho všimla světová média, která s ním dělala rozhovory. I přes pomoc obhájce za lidská práva Christiana Bourgueta se ale zdálo, že jeho případ je ztracený.

Aby dostal od Belgie nové dokumenty, musel se v zemi osobně identifikovat. Protože ale žádné doklady neměl, nemohl do ní odcestovat. Hlava 22. Teprve v roce 1999 belgická vláda svolila a Nasserimu poslala doklady poštou. Absurdní situace ale pokračovala. Z důvodu špatně uvedeného jména a íránské národnosti namísto britské, je muž nepřijal. Život na letišti tedy pokračoval dál.

Rozřešení přišlo teprve v roce 2006. Nasseri byl tehdy z neznámých zdravotních důvodů hospitalizován v nemocnici. Odsud byl propuštěn o rok později, ale na letiště se už nevrátil. Ve Francii nakonec „dostal svobodu“ a svůj nový domov později našel na pařížském předměstí. O jeho nynějším životě internetové záznamy mlčí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu