válkaČeskoslovenskoobjevy

Mussoliniho uznávali, Hitler byl šašek: Tahle psal americký tisk o vzestupu diktátorů

Mussoliniho uznávali, Hitler byl šašek: Tahle psal americký tisk o vzestupu diktátorů
Zdroj: smithsonianmag.com

Evropané si o Adolfu Hitlerovi a Benitu Mussolinim nedělali žádné iluze. Jak je ale viděla americká média na začátku jejich vzestupu? Cítila v nich hrozbu, či jejich narůstající vliv nebrala vážně? Pojďte se společně s námi podívat do novin 20. a 30. let.

Simona Knotkova 19. ledna 2018

Průkopník fašismu Benito Mussolini se do čela italské vlády dostal v roce 1924. Od roku 1925 už vládl jako diktátor. Jeho hodnoty se sice neslučovaly s demokratickými Spojenými státy, ale americký tisk ho podle dochovaných článků nejenom toleroval, ale také ho v mnohém vyzdvihoval. Čtenáři napříč rozmanitými médii byli informováni, že fašistické hnutí má sice poněkud „drsné metody“, ale zároveň mu nelze odepřít, že zachránilo Itálii od krajní levice a pomohlo obnovit její ekonomiku. Povalečná vlna anti-kapitalismu, která zachvátila Evropu, byla podle novin daleko nebezpečnější než italský fašismus. Našli se ale i opatrnější redaktoři v čele s Ernestem Hemingwayem, kteří odmítali brát Mussoliniho protidemokratickou vládu jako něco normálního. Novinář Harper’s John Gunther americký tisk nařkl z toho, jak snadno se nechal zmanipulovat.

Adolf Hitler to měl u amerického tisku zato trochu ztížené. Je sice pravda, že mu italský vůdce skvěle připravil cestu, a tak noviny ani jeho neviděly jako významnější hrozbu demokracie. Přinejlepším ho nazývaly jednoduše „německým Mussolinim“. O něco méně lichotivější už byly texty, které ho přirovnávaly ke „karikatuře“ připomínající Charlieho Chaplina a viděly ho jako „nesmyslného křiklouna divokých slov“. Podle Cosmopolitanu se za celou jeho výřečností skrývala jenom nejistota.

Ani poté, co se nacistická strana dostala v roce 1933 do čela vlády a on se stal německým kancléřem, ho americký tisk nebral příliš vážně. Noviny se vesměs shodovaly v tom, že NSDAP bude zase přemožena tradičními stranami či že sama brzy ustoupí ze svých extremistických stanovisek. Voliči Nacistické strany patřili podle The Washington Postu mezi „snadno ovlivnitelné jedince“, kteří se nechají ošálit „radikálními doktrínami“ a „šarlatánskými sliby“. Právě působení na postu říšského kancléře mělo brzy odhalit, jak „Hitlerovy myšlenky pozbývají hloubku“ a on sám je naprosto „marný“.

Americký tisk sice odsuzoval jeho antisemitismus, na stranu druhou v něm ale neviděl velké riziko. Násilí proti Židům někteří novináři zlehčovali a psali o něm jako o propagandě, která brzy skončí. Chicago Daily News o Německu poté napsal, že se začíná stávat „ústavem pro choromyslné“.

Mnoho redaktorů se koncem 30. let omlouvalo, že situaci v Německu bralo na lehkou váhu a Hitlera podcenili. Dorothy Thompson o tom v roce 1935 napsala: „Diktátora nelze poznat předem. Jeho kampaň nebyla založena na diktátorství. Vždycky sám sebe označoval jenom jako nástroj národní vůle. Až se někdy objeví diktátor u nás, můžete ho poznat tak, že se bude označovat za jednoho z nás, toho, který stojí za tradičními americkými hodnotami.“

Zajímavé zamyšlení na konec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu