válkaČeskoslovenskoobjevy

Mussoliniho tajemné tunely: Ukryli v nich nacisté uloupené zlato?

Mussoliniho tajemné tunely: Ukryli v nich nacisté uloupené zlato?
Zdroj: Wikimedia Commons

Pro hledače pokladů není v Itálii zajímavější místo, než je hora Monte Soratte. Je protkána systémem podzemních štol a bunkrů, které zde nechal vybudovat italský diktátor Benito Mussolini. Co tento komplex ukrývá, o tom se dodnes spekuluje.

Tomáš Chalupa 10. května 2021

Pověstí o tom, co vše je pod Monte Soratte ukryto, existuje celá řada. Mají zde být tajné archivy papeže Bonifáce VIII. Římský císař Konstantin se zde měl zázračně vyléčit z lepry, nejčastěji se však mluví o tunách nacistického zlata, které zde ukryl Mussolini nebo maršál Albert Kesselring.

Jsou zde čtyři kilometry chodeb v hloubce 300 metrů pod zemí. Také bunkry, sklady, dokonce i divadlo a restaurace. Komplex nechal vybudovat italský fašistický vůdce Benito Mussolini, oficiálně měl sloužit pro tajnou válečnou výrobu. Ovšem Itálie, na rozdíl od nacistického Německa, žádné tajné zbraně nevyvíjela. Spíše to tedy měl být úkryt pro samotného Mussoliniho a jeho rodinu a přátele.

V bunkrech žilo 1000 vojáků. Zdroj: wikipedia commons

V bunkrech žilo 1000 vojáků. Zdroj: wikipedia commons

Když ale Mussolini přišel o svou moc, bunkry obsadil německý maršál Kesselring a zřídil zde velitelství a ubikace pro 1000 vojáků, kteří se dále snažili bránit Itálii proti Spojencům. Jenže právě Spojenci provedli v roce 1944 několik velkých náletů na tuto podzemní základnu a do značné části se jim ji podařilo zničit.

Komplex byl po válce zapomenut, dokud v něm za studené války italská vláda nezřídila protiatomový kryt. Byl největší v celé Evropě. Jeho existence byla přísně utajená, veřejnost se o něm dozvěděla až v roce 2008.

Vchod do bunkrů pod Monte Soratte. Zdroj. wikipedia commons

Vchod do bunkrů pod Monte Soratte. Zdroj. wikipedia commons

Co je vlastně tedy v těchto podzemních štolách? Mohlo by se tam podle některých názorů skrývat 72 tun německého zlata, které Němci zabavili z Italské národní banky po pádu Mussoliniho. Možná je tam i zlato italských Židů. Jako u mnoha podobných míst, i zde existuje mnoho legend. Jedna říká, že německý voják, který zde sloužil, se po válce vrátil, aby našel bedny zlata. Ovšem nenašel nic. Vrátil se do Německa a pár dní po svém návratu byl nalezen s useklou hlavou. Takže poklad, pokud tam nějaký je, je navíc prokletý.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu