válkaČeskoslovenskoobjevy

Muslimský král Albánie přežil padesát pokusů o atentát

Muslimský král Albánie přežil padesát pokusů o atentát
Zdroj: allthatsinteresting.com

Král Zog I. byl poslední král Albánie. Byl to také jediný muslimský monarcha v celé Evropě. A byl to také člověk, který přežil bezpočet pokusů o atentát.

Tomáš Chalupa 5. září 2018

Zog I. se na veřejnosti téměř neobjevoval. Měl strach o svůj život, což bylo vzhledem k okolnostem oprávněné. Věřil jen své matce, která jediná mu mohla připravovat jídlo, protože jen u ní měl jistotu, že se ho nepokusí otrávit.

Zog pomáhal v dřívějších letech vybojovat Albánii nezávislost na Otomanské říši. V sedmnácti letech velel skupině 2000 mužů a vyháněl Turky z odlehlých částí země. Vydobyl si ostruhy a po válce vstoupil do politiky. Změnil si své původní jméno Zogolli na krátké Zog.

Zog v době, kdy byl premiérem

Zog v době, kdy byl premiérem

V roce 1922 se stal premiérem Albánie, která byla stále jablkem sváru mezi mocnostmi. Už v té době začaly první pokusy o jeho zavraždění. Ale Zog nejen přežil, ale oplácel oponentům stejnou mincí. Mnoho jich zmizelo a už o nich nikdy nikdo neslyšel. Kdokoliv s ním nesouhlasil, byl okamžitě v jeho očích spiklenec a nepřítel státu i jeho osobně. Mnoho lidí bylo nuceno odejít do exilu.

V roce 1923 byl Zog postřelen a zraněn, když přicházel do albánského parlamentu. Muž jménem Bakir Valteri zasáhl Zoga do ramene a pasu. Zog se ale ani nenechal ošetřit a sedl si za stůl. Všichni kolem byli ohromeni. „Takové věci se stávají často. Nemůžeme říct, kdy nebo kde se stanou, ale je potřeba je přijímat tiše a v poklidu,“ pronesl Zog. Byl to vzkaz všem kolem, aby o pokusu o atentát nemluvili.

Jenže to se nestalo a zpráva o atentátu se rozkřikla. Síly loajální Zogovi zabily Avi Rustemiho, populárního politika, kterého podezřívaly, že stál za atentátem. Jenže to přehnali. Zabíjet populární politiky na základě pouhého podezření nelze. Zog se musel poroučet nejen z úřadu, ale i ze země a uprchnul do exilu.

Zog a Mussolini

Zog a Mussolini

Vrátil se o rok později, když zosnoval vojenský převrat. Parlament ho sice následně zvolil premiérem, ale to Zogovi nestačilo a korunoval sám sebe na krále. Stal se Zogem I. Jediná země, která jej v takové roli akceptovala, byla Itálie. Benito Mussolini ho považoval za spojence a věnoval mu ohromné sumy peněz na vybudování královského paláce.

Zog žil v přepychu a bohatství, zatímco obyvatelé země byli chudí a celá země byla všechno, jen ne prosperující. Zog se také stal paranoidní a věnoval enormní pozornost své bezpečnosti. Přesto přicházely další atentáty. Dva muži na něj stříleli ve Vídeňské opeře, kde se zastavil při své návštěvě Vídně. Netrefili ho, místo toho zastřelili jeho poradce a dalšího zranili. Pak se pokusili uprchnout, Zog po nich začal střílet ze své pistole, ale minul. Nakonec oba zatkla rakouská policie. Velmi divoká historka, na to že šlo o krále na oficiální návštěvě.

Mezitím se zhoršily vztahy s jeho hlavním sponzorem Mussolinim. Ten se domníval, že jej bude Zog poslouchat, když mu poslal tak ohromné sumy peněz. Zog ale neposlouchal nikdy nikoho, takže Mussolini v roce 1937 Albánii vojensky obsadil. Zog uprchl ze země se dvěma milionů liber.

Zog v exilu

Zog v exilu

Zog se usadil ve Velké Británii, kde díky svým penězům opět nijak nestrádal. Dokonce si v USA na Long Islandu postavil honosné sídlo, přestože se do něj nikdy nepodíval. Dodnes tam jeho obří palác chátrá. Zog dožil své dny v přepychu v exilu. Obklopoval se milenkami a užíval si života. I v exilu na něj bylo spácháno údajně několik atentátů, protože existovaly obavy, že by se mohl vrátit do země. Celkově se mluví o 55 pokusech o atentát, které za svůj život Zog přežil. Číslo lze těžko ověřit, nicméně je to číslo, které by přibližně mohlo odpovídat realitě. Albánie je země horkých hlav a velkých politických pletich a Zog byl prakticky po celé své kralování silně neoblíben.

Pořád ale nemá třeba na takového Fidela Castra, který přežil údajně 600 pokusů o atentát. Být bohatým králem chudé země, to vždy chce dobrou ochranku, loajální armádu a občas také pořádný kus štěstí.

Další články

Zavří­t reklamu