válkaČeskoslovenskoobjevy

Muslimové z vesnice šli dobrovolně bojovat za Brity. Dostali za to dělo

Muslimové z vesnice šli dobrovolně bojovat za Brity. Dostali za to dělo
Zdroj: warhistoryonline.comn

Dnešní svět je jiný, než býval před sto lety. Důkazem toho je malá pákistánská vesnice Dulmial. Poslala do války na pomoc Britům 460 svých mužů - muslimů, nejvíce z celé tehdejší Britské Indie. Za odměnu dostali na památku dělo, které tam stojí dodnes.

Tomáš Chalupa 23. února 2015

Dulmial leží asi 160 kilometrů jižně od pakistánské metropole Islámábádu. Celá oblast patřila tehdy Britům, takže když země vstoupila do první světové války, ve válce se ocitla formálně i tato vesnice. Její představení neváhali a poslali Britům na pomoc 460 mužů. Šlo o největší příspěvek jediné vesnice v rámci celé Asie. Devět jich ve válce zemřelo.

Britové byli příliš zaneprázdněni válečnými starostmi, aby se podrobněji zabývali oddaností místních muslimů. Až v roce 1925 nabídla správa Britské Indie obci, že si může vybrat odměnu za své věrné služby. Výběr provedl muž s nejvyšší hodností a nejvíce vyznamenáními, kapitán Ghulam Mohammad Malik. Ten táhl s Brity už v roce 1880 do Afghanistánu a byl profesionální voják po celý svůj život. Podle toho vypadala i jeho volba. Místo peněz, pozemků nebo zařízení na čerpání vody se rozhodl, že ve vesnici bude stát kanón. Překvapení Britové souhlasili a dovezli do vesnice dvanác liber těžký kanon. Ten stojí na návsi dodnes.

Dodnes se Dulmailu mezi místními neřekne jinak než „vesnice s dělem“. Ve Velké Británii se však o této vesnici ani o jejím příspěvku k válce prakticky vůbec neví. Možná, že by bylo v dnešní zjitřené době, plné napětí mezi muslimy a západním světem, dobré si připomenout, že byly i časy, kdy byli muslimové ochotní bojovat v dalekých válkách a pokládat tam své životy za zájmy západních mocností.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu