Vzácný snímek z rekonstrukce vraždy dvou britských pilotů | zdroj: Wikicommons


Museli se vymočit a pak je popravili kulkou do hlavy. ExtraStory přináší rekonstrukci vraždy dvou britských pilotů

TÉMATA: druhá světová válka | tajné služby | odboj | protektorát

Při pohledu na fotografii až mrazí, i přesto, že zachycená scéna je zinscenovaná. Vznikla v únoru 1946 při rekonstrukci dva roky staré vraždy dvou letců Královského letectva Velké Británie. Letos tomu bude přesně 70 let od takzvaného Velkého útěku, při němž bylo zastřeleno 50 válečných zajatců. Byl mezi nimi i český radista Arnošt Valenta.

user-avatar

ExtraStory.cz

3. 08. 2014 | 22:43

V noci na sobotu 25. března 1944 uprchlo ze zajateckého tábora Stalag Luft III ležícího u polského městečka Žagaň 76 spojeneckých vojáků včetně tří českých letců Arnošta Valenty, Iva Tondera a Bedřicha Dvořáka. Útěk byl brzy odhalen a vzápětí se rozeběhla jedna z největších pátracích akcí Třetí říše, do níž bylo povoláno na 70 tisíc členů represivních složek.

Britové předchozí noc těžce bombardovali Berlín a Hitler v návalu vzteku nařídil, aby byli všichni pochytaní vojáci neprodleně zastřeleni. Göring vůdce upozornil, že to vystaví zajaté německé piloty spojenecké odplatě. Hitler proto zredukoval počet popravených osob na padesát. Mezi kandidáty na smrt byl i český letec Arnošt Valenta.

 Po třítýdenní honičce bylo dopadeno 73 uprchlíků. Pouze dvěma Norům a jednomu Nizozemci se podařilo uniknout a navrátit se do Británie. Britští letci, major Thomas G. Kirby-Green a kapitán Gordon A. Kidder, se při útěku dostali až ke Zlínu, kde je však odhalilo gestapo.

29. března 1944 během nočního transportu na velitelství gestapa do Wroclawi byli při zastávce nedaleko Farního kostela Panny Marie Královny v Ostravě-Hrabůvce vyzváni k vykonání potřeby a ranou z bezprostřední blízkosti do týla zákeřně zastřeleni. Jejich těla byla zpopelněna a pro výstrahu ostatním dopravena zpět do zajateckého tábora.

Arnošt Valenta byl zadržen spolu s několika dalšími uprchlíky 26. března asi 20 kilometrů jižně od tábora a spolu se čtyřmi Angličany, třemi Kanaďany a jedním Polákem byl 31. března 1944 zastřelen nedaleko křižovatky dálnice Berlín – Vratislav se silnicí Zhořelec – Sagan. Poručík Tonder a kapitán Dvořák, jehož gestapu předali čeští četníci, se dočkali konce války v táboře na hradu Colditz.

Po válce chtěli Britové vykonavatele saganské vraždy za každou cenu dopadnout. Dlouho pátrali neúspěšně, až se jim v únoru 1946 podařilo získat stopu, která vedla do tehdejšího Československa.

Zde byl tehdy držen ve vazbě příslušník zlínského gestapa Friedrich Kiowski, který se při výslechu přiznal, že byl řidičem jednoho z automobilů, v nichž gestapáci Zacharias a Knüppelberg vezli v noci oba zatčené britské důstojníky, které posléze u krajnice zastřelili. Britský vojenský tribunál v Hamburku pak oba vrahy spolu s dalšími jedenácti odsoudil v září roku 1947 k trestu smrti.

Před 11 lety byl zavražděným britským letcům odhalen v Ostravě-Hrabůvce památník, který je připomínkou jednoho z mnoha zákeřných válečných zločinů. Útěk se stal také námětem pro slavný film Velký útěk s legendárním Stevem McQueenem v hlavní roli.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

ExtraStory.cz

3. 08. 2014 | 22:43

Zavří­t reklamu