Zmrzlý v čase. Mumifikované ostatky rakouského vojáka byly nalezeny v italských Alpách. | zdroj: Profimedia.cz


Mumie se vynořily ze zamrzlé hrobky! Po 100 letech, co ztratily své životy v zuřivé válce

TÉMATA: první světová válka | itálie | archeologie

Italské Alpy stále odhalují hrůzy, které se tu odehrály před téměř sto lety během první světové války. Tající horské ledovce odkrývají mumie padlých rakousko-uherských vojáků. Archeologové se k nim však musejí dostat včas, aby je zachránili!

user-avatar

Emil Franz

4. 08. 2014 | 09:18

Jedno z těl objevil amatérský historik Dino De Bernardin. Procházel se v horách poblíž svého domu, který byl svědkem bojů mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky v letech 1915 a 1917. Dostal se až do nadmořské výšky 2 800 metrů - a vtom ho upoutalo něco, co podle jeho slov připomínalo "hromadu hadrů".

Jaké bylo ale jeho překvapení, když při bližším zkoumání zjistil, že tam leží kostra vojáka - dokonce včetně tlejících bot! "Rozpoznal jsem ten materiál jako vojenské legíny, které byly běžné u vojáků z první světové války," řekl nálezce deníku Daily Mail.

Naposledy byla odhalena dvě těla rakousko-uherských vojáků před dvěma lety. Podle archeologů jim bylo v době smrti teprve 16 a 18 let. Oba pohřbili jejich spolubojovníci v úzké horské trhlině.

Archeologové by si měli s odhalováním těl pospíšit. Do cesty se jim totiž staví hned dva nepřátelé. Tím prvním je rozklad, který stihne mumifikovaná těla brzy poté, co v teplém počasí odkryje slunce a teplo vrstvu ledu, která je dosud chránila.

Druhý nepřítel je ale mnohem podlejší, jde totiž o zloděje, kteří chtějí těla okrást o cenné dobové zbraně, insignie a další předměty. Podle doktora Franka Nicolise však archeologové mohou být vděční za globální oteplování, díky kterému těla vojáků opět spatřila světlo světa.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Emil Franz

4. 08. 2014 | 09:18

Zavří­t reklamu