válkaČeskoslovenskoobjevy

Mumie se vynořily ze zamrzlé hrobky! Po 100 letech, co ztratily své životy v zuřivé válce

Mumie se vynořily ze zamrzlé hrobky! Po 100 letech, co ztratily své životy v zuřivé válce
Zdroj: Profimedia.cz

Italské Alpy stále odhalují hrůzy, které se tu odehrály před téměř sto lety během první světové války. Tající horské ledovce odkrývají mumie padlých rakousko-uherských vojáků. Archeologové se k nim však musejí dostat včas, aby je zachránili!

Emil Francz 4. srpna 2014

Jedno z těl objevil amatérský historik Dino De Bernardin. Procházel se v horách poblíž svého domu, který byl svědkem bojů mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky v letech 1915 a 1917. Dostal se až do nadmořské výšky 2 800 metrů – a vtom ho upoutalo něco, co podle jeho slov připomínalo „hromadu hadrů“.

Jaké bylo ale jeho překvapení, když při bližším zkoumání zjistil, že tam leží kostra vojáka – dokonce včetně tlejících bot! „Rozpoznal jsem ten materiál jako vojenské legíny, které byly běžné u vojáků z první světové války,“ řekl nálezce deníku Daily Mail.

Naposledy byla odhalena dvě těla rakousko-uherských vojáků před dvěma lety. Podle archeologů jim bylo v době smrti teprve 16 a 18 let. Oba pohřbili jejich spolubojovníci v úzké horské trhlině.

Archeologové by si měli s odhalováním těl pospíšit. Do cesty se jim totiž staví hned dva nepřátelé. Tím prvním je rozklad, který stihne mumifikovaná těla brzy poté, co v teplém počasí odkryje slunce a teplo vrstvu ledu, která je dosud chránila.

Druhý nepřítel je ale mnohem podlejší, jde totiž o zloděje, kteří chtějí těla okrást o cenné dobové zbraně, insignie a další předměty. Podle doktora Franka Nicolise však archeologové mohou být vděční za globální oteplování, díky kterému těla vojáků opět spatřila světlo světa.

Další články

Zavří­t reklamu