válkaČeskoslovenskoobjevy

Mumie dvouleté Rosalie Lombardové vědce vyděsila. Mrkala očima!

+ 5 fotek+ 6 fotek

V katakombách kapucínů na Sicílii leží ve skleněné rakvi tělíčko dvouleté Rosalie Lombardové. Vypadá, jako by jen spala, tak neuvěřitelně zachovalé je po sto letech její mrtvé tělo. Ba co víc, holčička také mrká!

tyrion 6. prosince 2015

Malé Rosalii Lombardové byly jen dva roky, když v roce 1920 zemřela na tuberkulózu. Jejího otce ztráta dcery tak zdrtila, že požádal místního balzamovače a preparovače Alfreda Salafiu, aby tělo zesnulé dívky mumifikoval.

Malá Rosalie byla jednou z posledních mumií uložených do kapucínských katakomb v Palermu, kde kromě ní je uchováváno dalších osm tisíc těl, ale je jednou z nejslavnějších. Má plavé vlásky, líbeznou tvář a vypadá, jako by jen spala, proto se jí přezdívá Spící krása. Tisíce návštěvníků dnes navštěvují sicilské katakomby právě kvůli ní – aby pohlédli do tváře té, která neměla to štěstí prožít celý život.

Rakve se třemi dětskými mumiemi v kapucínských katakombách v Palermu

Rakve se třemi dětskými mumiemi v kapucínských katakombách v Palermu

Celé století zůstávalo tajemstvím, proč právě její tělo se tak zázračně zachovalo. Jeho balzamovač, doktor Salafia, si odnesl tajemství své receptury do hrobu. Až v roce 2009 se biologickému antropologovi Dariu Piombinu-Mascalimu podařilo s pomocí Salafiových potomků tajemný recept vypátrat. Objevil rukopis, v němž Salafia sepsal všechny ingredience, které použil k mumifikaci malé Rosalie: glycerin, formalin, síran zinečnatý, chlorid a alkoholický roztok s kyselinou salicylovou. Tento lektvar Salafia vstříknul do dívčina tělíčka skrze malou dírku. Směs pak začala pracovat – formalin zlikvidoval všechny bakterie, glycerin chránil tělo před vysycháním a kyselina salicylová zničila plísně. Zinečnaté soli vytvrdily tělo.

Rentgen rakve odhalil, že nejen kostra, ale i orgány jsou neporušené. Mozek děvčátka je perfektně viditelný a pouze se zmenšil o polovinu následkem mumifikace.

Antropolog Dario Piombino-Mascali nad rakví s mumií malé Rosalie

Antropolog Dario Piombino-Mascali nad rakví s mumií malé Rosalie

Když ale vědci do sarkofágu umístily kameru schopnou pořizovat snímky každou minutu, čekalo je obrovské překvapení. Hotové snímky totiž zachytily mumii, jak mrká! Ukázalo se, že modré oči děvčátka se lehce otevírají a zavírají několikrát za den.

Podivný úkaz se stal okamžitě předmětem řady spekulací. Je vůbec možné, aby zemřelý mrkal očima, jak se dá něco takového vysvětlit, ptali se lidé. Někteří vědci přispěchali s vysvětlením, že mrkání má zřejmě na svědomí přirozená vlhkost v kryptě. Takové tvrzení však lidi moc neuspokojilo. Kurátor katakomb Mascali předložil jinou hypotézu, aby udělal jednom provždy konec všem spekulacím. „Jde o optickou iluzi, kterou vytváří světlo pronikající bočními okny, což zapříčiňuje tyto změny,“ prohlásil. Mascali k takovému závěru došel poté, co dívčinu rakev přemístili pracovníci muzea, což způsobilo, že se lehce pohnula, a to mu umožnilo vidět její oči lépe než kdykoli předtím. „Nejsou úplně zavřené a ve skutečnosti ani nikdy nebyly,“ prozradil.

Ostatně podívejte se na časosběrné (zrychlené) fotografie na videu a sami si udělejte názor.

Další články

Zavří­t reklamu